Portal Mrooczlandia[ Kuźnia Mroku ]

Herbata z dzikiej róży


"Cudze chwalicie, swego nie znacie, sami nie wiecie, co posiadacie"...
Witamina C - z jakim owocem się wam ona kojarzy ?
Ach - cytrusy hipokryzji - jakże przereklamowane jakże zakłamane źródło witamin... Cytrusy z których importem w czasach PRL propaganda (aby pomóc bratnim narodom komunistycznym) uczyniła owoc marzeń uznawany za kopalnię witamin...
Dość tych kłamstw i szalonych wytworów propagandy - po cóż mamy kupować zamorskie cytrusy skoróż za naszymi oknami dojrzewają nasze rodzime owoce w których zawartość witamin jest tak wielka że cytrusy mogą się schować i zawstydzić ?
Słyszeliście o dzikiej róży ? Przepięknym, przesmacznym źródle owoców oraz kwiatów - które to oba surowce można swobodnie przerabiać na smaczne i pachnące pożywienie ? A słyszeliście o tym że z owoców dzikiej róży witaminę C można wydobywać na skalę wręcz przemysłową ?
Nie ?
To zapraszam do czytania dalej, po cóż kupować drogie, nasączone chemią (nie czarujmy się - wszak każde cytrusy sš nasšczone pestycydami oraz konserwantami), przereklamowane cytrusy skoro... możemy mieć nasze rodzime owoce w masowej ilości i to za darmo - wystarczy tylko chwila czasu i zapału do pracy...Herbata z dzikiej róży

Na zbiór owoców dzikiej róży najlepiej wybrać się jesienią, gdy tylko owoce będą już czerwone ale jeszcze nie będą miękkie, tuż przed pierwszymi przymrozkami.
Zbieramy najlepiej do płóciennej torby, tylko twarde owoce, unikając zarówno niedojrzałych jak też i nadgnitych (miękkich).

Herbata z dzikiej róży

Zebrane owoce powinny być czyste, pozbawione liści i ogonków.

Herbata z dzikiej róży

Przed rozpoczęciem przerobu sprawdzamy ich stan (ponownie oddzielając nieprzydatne owoce).

Herbata z dzikiej róży

Owoce kładziemy na desce do krajania. Ostrym nożem odcinamy pozostałości ogonka.

Herbata z dzikiej róży

Oraz pozostałości po kielichu kwiatowym.

Herbata z dzikiej róży

Przecinamy owoce na pół.

Herbata z dzikiej róży

Przebrane owoce gromadzimy w misce.

Herbata z dzikiej różyGdy przerobimy już cały zbiór owoców róży, robimy sobie małą przerwę na porządki i kawę a następnie udajemy się na poszukiwania gazety.


Owoce układamy rozciętymi połówkami do góry na gazecie w suchym, ciemnym miejscu, jeden owoc przy drugim. Możemy je także wysuszyć w piekarniku. Aby zachować w miarę odpowiednio dużo witamin musimy zastosować specjalną procedurę suszenia:
ok. 90- 100'C przez pierwsze 10-15 minut, następnie stopniono obniżamy temperaturę suszenia do ok 50'C (dzięki temu zachowamy o wiele więcej witamin w suszu).

Herbata z dzikiej róży

Pomiędzy owocami powinno pozostać trochę wolnego miejsca. Pozostawiamy do wyschnięcia - dobrze wysuszone powinny się łamać z trzaskiem przy zgięciu, nie powinny być elastyczne.

Herbata z dzikiej róży

Gdy tylko wyschną (co może potrwać nawet ok jednego lub kilku tygodni jeśli leżały na podłodze w suchym ciepłym pomieszczeniu) ponownie zbieramy je do jakiegoś pojemnika lub woreczka. Zakładamy rękawiczki lateksowe (w celu uniknięcia podrażnienia skóry przez włoski z owoców dzikiej róży).

Herbata z dzikiej róży

Sprawdzamy ich stan oraz stopień wysuszenia (powinny pękać lub się kruszyć przy próbie zgięcia). Niedosuszone (zbyt elastyczne) odkładamy do dalszego dosuszenia; odrzucamy także przypalone owoce.

Herbata z dzikiej róży

Ostrym nożem wydłubujemy nasiona z łupin.

Herbata z dzikiej róży

Wyłuskane nasiona odkładamy do osobnego pojemnika (przy najbliższej wycieczce do lasu możemy je rozsypać aby tym samym zwiększyć dostępność surowca).

Herbata z dzikiej róży

Oczyszczone z nasion, wysuszone owoce dzikiej róży oczyszczamy z niepożądanych włosków (najlepiej poprzez silny strumień powietrza na wolnym powietrzu). Gdy tylko oczyścimy owoce (powinny być wolne od włosków oraz nasion) mielimy je w młynku lub kruszymy na drobne kawałki.

I to już wszystko, nasza herbata z owoców dzikiej róży jest już gotowa - wystarczy zalać wrzątkiem i można delektować się smakiem darmowej, zdrowej i naturalnej herbaty z dzikiej róży. Gdy tylko herbatka wystygnie, dodajemy łyżkę lub dwie (podle gustu) miodu pszczelego i nasza witaminowa bomba gotowa.

Ciekawostki i porady:
  • Na zbiór najlepiej ubrać się w grube ubrania typu jeans; przydadzą się także rękawice (do odginania gałązek dzikiej róży).
  • Staramy się zbierać tylko owoce z krzewów o najlepszych (największych lub najbardziej dorodnych i zdrowo wyglądających owocach).
  • Z dzikiej róży możemy zrobić nie tylko herbatkę - uzyskany wedle porad w tym fotoporadniku susz możemy także użyć do zrobienia wina z dzikiej róży (ok 1 kg. suszonych, oczyszczonych owoców z dzikiej róży / 10 l wody).
  • Owoce których nie zdążyliśmy przerobić a które przejrzały (stały się zbyt miękkie) możemy użyć do zrobienia konfitury lub musu z dzikiej róży.
  • Najlepiej zbierać owoce z róży girlandowej - posiada ona zarówno największe owoce jak też i zawiera najwięcej odżywczych substancji.
  • Aby zaspokoić dzienne zapotrzebowanie na witaminę C wystarczą średnio trzy małe owoce dzikiej róży (łyżka konfitury). Owoce dzikiej róży posiadają dużo (ok 1%) witaminy C, witaminy A, B1, B2, E, K i P, garbniki, kwasy (jabłkowy, bursztynowy, cytrynowy, waniliowy), olejki eteryczne, cukry, pektyny, antocyjany, karatenoidy, białka, tłuszcze, sole potasu, wapnia, sodu, magnezu, fosforu, żelaza, manganu i siarki.
  • Wszelakie odpadki (nasiona, odcięte końcówki) rozsypujemy w okolicach miejsca zbioru owoców (dzięki temu powiększamy nasze zaplecze tak by w okolicy rosły nasze ulubione odmiany dzikiej róży np. przewaga róży girlandowej zamiast jakiś owoców wielkości ziaren grochu).
  • Jeśli ktoś chce, może do sporządzonego wg. powyższego przepisu suszu, dodać także suszonej jarzębiny oraz szczyptę korzenia lukrecji (dzięki temu uzyskamy herbatę owocową o bogatszym składzie a zarazem - dzięki korzeniowi lukrecji - słodką). Oczywiście wiadomo - ostrożnie na ewentualne alergie.Powrót do Kuźni Mroku
ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©