Portal Mrooczlandia[ Kuźnia Mroku ]

Latarka czołowa.

Czasami zachodzi konieczność pracy w nocy lub w ciemności (rytuały albo zbieranie pewnych ziół o określonej porze), opisany poniżej sprzęt powinien w tym znacznie dopomóc. Budowa jest wręcz diabelnie prosta - czołówka chińska (3xAA) poddana lekkiej obróbce hmmm... jakby to rzec... tak aby uzyskać samą tubę - czyli rozbieramy na drobne, usuwamy elektronikę, a pilnikiem usuwamy wszelakie pozostałości plastiku tak abyśmy uzyskali walec który pierwotnie był zasobnikiem na baterie w czołówce.

Następna czynność to po prostu montaż obrotowego uchwyt rowerowy (kształt typu 8, obrót wokoło własnej osi) i troszkę paska, najlepiej cordura czarna (posłuży nam jako "wypełniacz" do uzyskania średnicy górnego uchwytu rowerowego). Ogólna budowa jest prosta - na tubie uzyskanej po spiłowaniu i poobcinaniu chińskiej czołówki mocujemy uchwyt rowerowy, następnie cordura lub kawałek paska (owijamy wokoło latarki by zwiększyć jej średnicę na tyle aby trzymała się w uchwycie) i latarka. Pro forma mocowanie smyczy latarki do uprzęży latarki i zaczep zabezpieczający (w razie upadku całość wisi na smyczy zawieszonej na karku lub na karabińczyku spiętym do kamizelki taktycznej, czyli bez dowcipów pt. skutki patrzenia wgłąb błota = ciemność w środku nocy na środku bagna).

Z spraw zw. z samą budową mechaniki to by było tyle - pora na kwestię głowicy / samej latarki.

W ukazanych na zdjęciach przeróbkach latarką była Fenix LD15 (plusy ? wydajność światła z jednego paluszka, dwa tryby świecenia oraz... małe i poręczne bez ryzyka efektu cegły zawieszonej na głowie. Minusy ? cena, co prawda można oprzeć się tutaj o Tiross i inne na 1xAA, lecz wymaga to samodzielnego poszukania kartonu latarek z serii aby wybrać egzemplarz pozbawiony "trupio-niebieskiego światła w promocji" :] )

Ogólnie sprawa jest prosta - o ile poniższe rozwiązanie problemu zaczepu latarki było testowane zarówno z "czołgami dalekiego zasięgu" na 18650 (bateria z laptopa i szlifowanie ogniw dremelem w ramach recyklingu :D) jak i na różnych pośrednich latarkach - od 3xAA po 1xAAA to najlepiej sprawdziły się latareczki na 1xAA - małe, lekkie, bez ryzyka "utraty stabilności na głowie" chociaż biegać w tym nie polecam - zaczep był stosowany pierwotnie pod Tiross 1xAA, przy dużych latarkach praktycznie albo nie można uzyskać stabilności (całość zsuwa się z głowy) albo utracimy w znacznym stopniu możliwość obracania latarki na płaszczyźnie góra-dół tudzież prawo-lewo, tak więc, najlepiej coś małego.

Istotne jest wybranie rodzaju snopu światła latarki - czy ma to być daleki zasięg (latarka skupiona w dal czyli widzimy dalej ale do podręcznych prac średnio się nadaje) czy bliski zasięg (czyli oświetla wszystko szerokim snopem ale nie daje zasięgu). Podczas testów używano dwie latarki - LE10 (daleki zasięg zasilanie 1xAA) i LD15 (krótki zasięg zasilanie 1xAA) aczkolwiek w ramach wolnego czasu i w ramach recyklingu "latarek z promocji" (niebieskie trupiolatarki Tiross) powstaje własna latarka oparta na body Tirossa (tak, tak z wymienionym włącznikiem na markowy :D) i sterownikiem flagiusza na 1xAA :)

Praktycznie mówiąc - jest to najtańsze (ok 15 pln chińska czołówka obracana góra-dół z walcowatym pojemnikiem na wsad 3xAAA oraz "pi razy drzwi" tyle samo za uczep rowerowy obrotowy, by mieć swobodę obrotu latarki na płaszczyźnie prawo-lewo) rozwiązanie problemu pt. potrzebuję mieć światło w ciemności i zarazem obie ręce wolne.

W ramach wolnego czasu jeśli ktoś chce to może do tego dołączyć sobie jeszcze "szokująco" prostą ładowarkę słoneczną (dwa lub trzy ogniwa słoneczne z lampek solarnych połączone równolegle oraz dioda schotky między ogniwami a akumulatorkiem AA, ewentualnie rezystor przy użyciu większej mocy ogniw słonecznych, dzięki czemu uzyskamy najprostszą ładowarkę idealną na wyprawy w rejony "wolne od cywilizacji").

Ogołocona z nadmiaru plastiku chińska latarka czołowa.
"Ogołocona" z nadmiaru plastiku chińska latarka czołowa.

Latarka Fenix LD15 zamontowana w uchwycie rowerowym.
Latarka Fenix LD15 zamontowana w uchwycie rowerowym.

Zastosowany uchwyt rowerowy.
Zastosowany uchwyt rowerowy.

Sposób montażu latarki (po uprzednim owinięciu jej paskiem).
Sposób montażu latarki (po uprzednim owinięciu jej paskiem).Powrót do Kuźni Mroku
ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©