Portal Mrooczlandia[ Kuźnia Mroku ]
Elektroskop / Wykrywacz Duchów, model Tinga

Elektroskop, czyli wykrywacz zaburzeń pola elektrostatycznego.

Pierwsza (w sensie rozumienia płytka) z wielu zabawek używanych w dziale Badań i Rozwoju portalu Mrooczlandia, mieszcząca się w przeźroczystej obudowie długopisa / markera.
Proste, łatwe w montażu i dające ciekawe wrażenia podczas zabawy w "wykrywanie duchów" (zaburzeń elektromagnetycznych / elektrostatycznych) lub... w nieco innym zastosowaniu... jako sprzęt do ćwiczeń możliwości dokonywania telekinezy (ćwiczenia mające na celu "włączenie" diody elektroskopu zamkniętego w słoiku by uniemożliwić oszustwo poprzez dmuchanie na sondę).

Cóż by tu wiele mówić, zasilanie ok 5-9V, dioda led dowolna, regulacja czułości potencjometrem 1M Ohm liniowym, wszystkie tranzystory to BC 817-40 (w obudowie SOT 23), rezystory są z zakresu 08, ale 1206 też powinny się zmieścić. Chętni mogą dopiąć buzzer (pomiędzy plus zasilania a punkt wejścia do układu tranzystorów, czyli w miejscu łączenia sie rezystora ograniczającego prąd diody LED z nogą tranzystora). Co prawda, ciekawsze efekty można uzyskać stosując BC517, lecz... prądożerność tego tranzystora jest tak wielka iż zbudowane z jego użyciem układy były zbyt prądochłonne (kilka Amper) co pomimo wyraźnego wzrostu ich czułości, uniemożliwiało używanie ich w zastosowaniach przenośnych.

Obecny rozmiar płytki to kompromis pomiędzy miniaturyzacją a możliwością montażu. Wiem, można zrobić mniejszą, lecz... montaż byłby za pomocą pasty, pesety i hot-aira oraz z użyciem szkła powiększającego, a tak przynajmniej da się zlutować go bez użycia specjalistycznych narzędzi, wystarczy jedynie odrobina wprawy w posługiwaniu się lutownicą kolbową.

Zalecenia wykonawcze i użytkowe ?
Minus układu uziemiamy (wtedy mamy różnicę bezwzględną, czyli jeden kabel wbijamy w ziemię lub zanurzamy w wodzie) oraz ekranujemy układ (zamykając go np. w rurce metalowej, wyprowadzając jedynie na zewnątrz kable sygnalizacyjne diody LED; sygnał dostarczamy poprzez ekranowany kabel chinch lub z słuchawek / jack mono, oplot / ekran kabla oczywiście do minusa).
Jako sondę warto wykorzystać pozłacane druty, najłatwiej jest tutaj zastosować niepotrzebne styki złocone gniazd kart SIM. W roli obudowy układu może posłużyć nam przezroczysta koszulka termokurczliwa.

W załącznikach wersja zarówno przewlekana (można w niej zastosować zarówno BC517 jak i BC547, różnica pomiędzy tranzystorami polega głównie na czułości oraz prądożerności układu), jak i smd (format Eagle).
Powrót do Kuźni Mroku
ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©