Portal Mrooczlandia

[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Magia: Kurs Magi Zachodnio-Europejskiej ]

Magia: Kurs Magi Zachodnio-Europejskiej

Lekcja III: Cztery Światy

Starożytni dzielili człowieka na umysł, ciało i duszę. Psychologowie dwudziestego wieku dodali do tego podziału definicję podświadomości. To stworzyło czterorzędowy podział. Wszechświat także jest podzielony na cztery odpowiednie części ("Światy"), jak to zostało ukazane poniżej:

ŚwiatCiałoCecha
Świat duchowyCiało duchowe (dusza lub Kia)intuicja
Świat umysłowyCiało umysłowe (świadomy umysł)racjonalne myślenie
Świat astralnyCiało astralne (podświadomość)emocje
Świat fizycznyCiało fizycznefizyczne doznania

Ciało astralne (podświadomość) jest pośrednikiem odpowiadającym za intuicję, zjawiska magiczne oraz paranormalne i jest "psychicznym łącznikiem" z światem fizycznym. J.H. Brennan powiedział że astral jest królestwem wzrokowych wyobrażeń. Wydaje się to być zarówno "miejscem" jak też i "stanem umysłu" w tym samym czasie. Większość okultystycznych i magicznych zjawisk wywodzi się z niewidzialnego, nie-odczuwalnego, nie-fizycznego królestwa (tj. nie posiadającego fizycznych doznań). Każdy z czterech światów oddziaływuje z innymi światami. Energia para-psychiczna płynie z królestwa duchowego do umysłowego, następnie do astralnego i fizycznego. Fizyczny świat jest projekcją (ukazaniem, odbiciem lub cieniem) wyższych światów. Nasz środek świadomości znajduje się zazwyczaj w owych wyższych światach. "Jesteśmy", cytując rockową grupę muzyczną Police, "duchami w świecie materialnym".

Jest wiele podobnych określeń używanych przez inne grupy okultystyczne. Dla przykładu "astralne światło" jest inną nazwą używaną w odniesieniu do świata astralnego, mimo że czasami odnosi się także do całego nie-fizycznego królestwa,jak też "wewnętrznego miejsca" lub "niewidzialnego świata". Płaszczyzny są zasadniczo tym samym co światy. Narzędzia do ich przemierzania lub powłoki są tym samym co ciała. Niektóre grupy włączają eteryczne lub witalne ciało pomiędzy fizyczne i astralne: to zazwyczaj "fizyczne" z małym dodatkiem ciała z niższego poziomu astralnego. Czasami także poziom astralny i umysłowy są dzielone na dwie części (niższą i wyższą). "Ciało przyczynowe" znajduje się na wyższej części poziomu umysłowego.


Mikrokosmos i Makrokosmos

Opisujemy tutaj "tradycyjną" filozofię okultyzmu i pewną ważną częścią owej tradycji jest idea (pojęcie) mikrokosmosu i makrokosmosu. Większy wszechświat, znany jako "makrokosmos" zawiera wszystko co istnieje. Odpowiada on mikrokosmosowi, lub małemu wszechświatowi, tj. człowiekowi - który jest uważany za miniaturową kopię makrokosmosu (całego wszechświata). Ten magiczny związek jest ukazany w Bibli (Genesis 1.27), gdzie Bóg jest makrokosmosem, oraz w pismach Hermesa Trismegistosa ("Jak powyżej tak i poniżej"). Ponieważ człowiek jest obrazem Boga (wszechświata) możemy wywnioskować że Bóg jest obrazem człowieka (innaczej mówiąc, człowiek i Bóg / wszechświat są do siebie podobni). Mag, jako mikrokosmos jest więc połączony z makrokosmosem. Jest to głęboka więź energi pomiędzy tobą a wszystkim innym. Kosmos odzwierciedla się w tobie i ty odzwierciedlasz się w wszechświecie. Jest to ważna teoria wykraczająca poza magię i astrologię.


Biała i Czarna Magia

"Osobista magia" jest magią którą używa się wobec siebie, często zawiera ona afirmacje (przeświadczenia), samo-sugestie i samo-hipnozę. "Czynna magia" jest magią skierowaną na zewnątrz (jak w przypadku PK), używaną w celu oddziaływania na kogoś lub coś, albo spowodowania określonych wydarzeń. "Magia pasywna" polega na byciu odbiorcą (tak jak w ESP) zewnętrznych nie-fizycznych wydarzeń. Każdy posiada jakiś magiczny (i psychiczny) potencjał. Niektóre osoby są szczególnie obdarzone. Zwykli ludzi są lepsi w jednym rodzaju magii (tj. aktywnej lub pasywnej) niż kiedy oni praktykują jednocześnie też inne rodzaje, tylko rzadko zdarza się jakaś osoba doskonale opanowywuje oba rodzaje. Trening i praktykowanie mogą, oczywiście, poprawić jakieś zdolności.

Mimo że magiczne moce są neutralne, różne systemy mogą nadawać im dobre lub złe cechy. Istnieje tak zwana Biała Magia lub Dobra Magia albo Czarna Magia lub Diabelska Magia, a pomiędzy nimi Szara Magia. Kiedy wielu ludzi odnosi się do Białej Magii to mają na myśli magię nie stosowaną do celów uzyskiwania własnych korzyści, lecz stosowaną w celu leczenia i umysłowego wpływania z okreslonym przyzwoleniem. Poprzez pojęcie Czarnej Magii określają magię odnoszącą się do uzyskiwania korzyści osobistych i leczenia bez konkretnego przyzwolenia. Używanie magi do siłowego kontrolowania woli innych osób jest także postrzegane jako czarna magia. Są także pewni ludzie z obrzeży okultyzmu, którzy twierdzą że są - a możliwe że nawet wierzą w to że są - "Satanistami", wyznawcami diabła lub czarnymi magami. Owe osoby w większości są szarlatanami, lub często źle poinformowanymi osobami. Mogą być zwabieni "kunsztem" czarnej magii, lub nawet przez "uroki" czynienia czegoś wbrew "zasadom". Lecz prawdziwy czarny mag jest bardzo niebezpieczny. Jest tak ponieważ poświęca on swe życie złu. Zazwyczaj myślimy o "Białej Magii" jako posiadającej nie skierowane ku nam samym zamiary i (w skrajnych przypadkach) o "Czarnej Magii" jako polegającej na kulcie Szatana, składaniu ofiar z ludzi lub zwierząt, niebezpiecznych niecodziennych praktykach magicznych, i innych dziwacznych rzeczach niczym tworzenie koszmaru. Wszystko to jest kwestią stopnia.

Większość delikatnie zajmującej się uzyskiwaniem korzyści dla samego siebie odmian magii (jedna z najpowszechniej spotykanych odmian magii) może być nazwana "Szarą Magią". Lepszym określeniem może być "Magia Twórcza" jako niosąca z sobą korzyści, oraz "Magia Sprzeciwu" jako magia skupiająca się na działaniu przeciwko naturalnemu porządkowi, burząca naturalny ład. Jest jeszcze także "Magia Wysoka" duchowej alchemi (tj. duchowego rozwoju), znana także jako "Wielka Praca", i odwrotnie istnieje "Magia Niska" która jest skupiona na sprawach materialnych.

Każdy magiczny czyn jest skłonny do wytwarzania skutków ubocznych niezależnie od tego czy pożądany wynik został osiągnięty czy też nie. Takie poboczne skutki nie są problemem dla Magii Twórczej, ponieważ są one także traktowane jako wyniki. Niemniej, Magia Sprzeciwu może produkować wrogie skutki uboczne które mogą nawet zaszkodzić samemu magowi - Magia Sprzeciwu jest niebezpieczna !


Magia jest ciągłym procesem

To co nazywamy "magią" jest tak naprawdę ciągłym procesem. Ponieważ twoja podświadomość nigdy nie odpoczywa, twoje otoczenie ciągle jest kształtowane zgodnie z twym modelem. To prawda - niezależnie od tego czy studiujesz magię czy też nie. Dla większości ludzi, owe efekty są zazwyczaj bardzo trudno dostrzegalne i oni prawdopodobnie nie są ich świadomi. Niemniej, wraz z tym jak zaczniesz pracować na płaszczyźnie okultystycznej, zwiększy się przepływ energi para-psychicznej i zmieni się twoja świadomość. Twoja prawdziwa wola będzie o wiele bardziej silniej wyrażana. Może się zmienić twoje szczęście (zarówno w sensie polepszenia jak i pogorszenia). Pamiętaj że nasze życie zmierza ku temu co pragniemy w naszej głębi. To dlatego nasze wnętrze jest tak bardzo cenne dla nas.

Magiczny Pamiętnik

Czasami przydaje się przechowywanie pamiętnika twych magicznych doświadczeń i badań. Taki pamiętnik powinien zawierać daty, możliwe że nawet niektóre dane astrologiczne (lub cokolwiek innego co możesz uważać za mające związek z tym co robisz). Przydatnr jest także zapisywanie swych snów - przynajmniej tych najważniejszych - w swym pamiętniku snów. Twoje sny mogą wiele o tobie powiedzieć i czasami mogą ukazać twe przeczucia. Sny są bardzo osobistą rzeczą. Nie popadaj w ufność wobec sztuczek komercyjnych tzw. "senników".


Afirmacje (Przeświadczenia)

Umysł jest zawsze otwarty na sugestie - szczególnie podświadomość. Większość czasu cenzurujemy wszelakie sugestie zgodnie z naszym modelem, lecz czasami sugestie które przebijają się poza cenzurę i odbijają się na naszym modelu. Właśnie to dokładnie czyni afirmacja (przeświadczenie). Poprzez sugestie, rozumiemy dowolne oświadczenia poprzez które jesteśmy w stanie oddziaływać na nasz model. Zazwyczaj sugestia ma postać pozytywnego oświadczenia (tak jak w przypadku hipnozy - "zaczynasz stawać się senny"). Afirmacje są tego samego rodzaju procesami - pozytywnymi sugestiami, które powtarzasz (uświadczasz się w nich) w sobie głośno lub cicho (np. "pamiętam swe sny"). Jeśli są jakieś cechy które chcesz w sobie zmienić lub rozwinąć, to afirmacja ci idealnie w tym pomoże. Powtarzaj to kilka razy każdego dnia o różnych porach przez cały dzień, szczególnie kiedy idziesz spać do łóżka. Afirmacje są bardzo subtelne i mogą wymagać kilku miesięcy zanim zaczną działać. Używaj ich do zmian, ale nie aby oczekuj że uzyskasz cudy.


Proste techniki wypędzania

Wizualizacja (Wyobrażenie) jest kolejną ważną metodą jaką używamy do wpływania na podświadomość. Dobrym przykładem tego jest prosta technika wypędzania którą zaraz opiszemy. Wypędzanie jest stosowanie w magii do "oczyszczenia powietrza" z negatywnego "nastroju" i czynników rozpraszających uwagę...

Wyobraź sobie silne białe światło spływające z czubka twej głowy, płynące w dół wokoło ciebie i okrywające cię. W tym samym czasie wyobraź sobie że odrzucasz w dal wszystkie swe problemy i "zaburzenia" nastroju. Utrzymaj te wyobrażenie przez pół minuty lub dłużej. To dobry sposób na ujarzmienie swych emocji i kontrolowanie smutku lub gniewu.


Pytania kontrolne:
1) Czym jest mikrokosmos ?
2) Wymień cztery światy. Wyjaśnij je.
3) Czym jest afirmacja / przeświadczenie ? Podaj przykład.

Lekcja II: Subiektywność Doświadczenia | Lekcja III: Cztery Światy | Lekcja IV: Żywioły i Moce


Powrót do Magia: Kurs Magii Zachodnio-Europejskiejميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©