Portal Mrooczlandia


Kociołek - Przetwory

Kompot z Agrestu


Owoce agrestu mają wybitną wartość mineralno-witaminową.
Pod względem zawartości fosforu zajmują one drugie miejsce po winogronach. Żelaza zawierają najwięcej ze wszystkich owoców: 4-krotnie więcej niż jabłka, winogrona i czarne jagody. Pod względem zawartości witaminy C, której - według danych krajowych - jest w nich ok 35mg%, ustępują tylko owocom róży, porzeczkom i truskawkom.

W stanie surowym agrest bywa spożywany niezbyt chętnie z powodu nadmiernej kwasowości, twardej skórki i sporych nasion. Przy spożywaniu na surowo odrzuca się zwykle skórkę i nasiona, podobnie jak winogrona. Agrest w kompocie, w stanie rozmiękczonym, może być wykorzystany w całości. Przemysł niechętnie produkuje kompoty agrestowe, gdyż jagody łatwo rozpadają się w czasie gotowania. Przy wytwarzaniu domowym pewne braki w wyglądzie zewnętrznym kompotu są mało istotne i nie mogą decydować o wyeliminowaniu agrestu z tego rodzaju przetworów.

Najsmaczniejszy jest agrest zupełnie dojrzały, lecz w tym stanie ulega w kompocie rozgotowaniu na pulpę. Wskazane jest więc używanie na kompoty owoców niezupełnie dojrzałych, lecz mających właściwe zabarwienie, smak i zapach. Agrest powinien być świeży, zdrowy, bez plam, które mogą pochodzić od zakażenia mączniakiem.

Jagody należy przebrać, usunąć gorsze owoce, liście, gałązki itp. zanieczyszczenia. Następnie przebrane owoce umyć na przetaku, a szypułki i resztki okwiatu obciąć nożyczkami. Aby zapobiec rozgotowaniu się agrestu, wskazane jest nakłucie go szpilkami nasadzonymi na korek. Jagody nakłada się do słojów na surowo i zalewa gorącą zalewą sporządzoną przez rozpuszczenie 800 g cukru w 1 l wody. Zamiast wody może tu być użyty sok wyciśnięty z drobniejszych, lecz dobrych, zdrowych jagód. Słoje 1/2 i 3/4-litrowe pasteryzuje się przez 20 minut w temperaturze 85'C; słoje 1-litrowe - o 5 minut dłużej, większe - o 10 min. dłużej.

W kompocie z agrestu owoce mają właściwość podnoszenia się do góry, tak że część z nich wynurza się z zalewy. Powoduje to ciemnienie, zgniecenie i pogorszenie smaku owoców niezanurzonych. Zjawisko to obserwuje się najczęściej wtedy, gdy użyty do produkcji kompotu agrest nie był nakłuty i zawierał owoce o różnej dojrzałości. Na podnoszenie się owoców wpływa również przyspieszone ogrzewanie podczas pasteryzacji oraz zalewanie owoców zimną zalewą. Najlepszy wygląd owoców daje się uzyskać przez kilkugodzinne przetrzymanie ich, przed napełnieniem weków, w gorącej, osłodzonej wodzie.

Powrót do działu Przetwory


ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©