Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Historia Wiedźmiarstwa ]

Historia Wiedźmiarstwa

Historia Wiedźmiarstwa - część druga

Z Mezopotamii przenieśmy się do Persji.

W odróżnieniu od mieszkańców Mezopotamii i Egipcjan, którzy wierzyli że wszystko dzieje się z łaski lub z powodu braku łaski Bogów, chaldejska religia gwiazd uczyła że szczęście lub wypadki nie są zdarzeniami losu, lecz są kontrolowane z niebiańskich ciał (planet / gwiazd ) które zsyłają dobro i zło zgodnie z prawami matematyki. Była to wiara w to że człowiek jest niezdolny do walki z wolami bóstw planetarnych. Pomimo że ten system bardziej się rozwinął, bardziej mądrzy ludzie odczytywali etyczne znaczenie w ludzkim losie. Wola gwiazd nie była zupełnie oddzielona od ludzkiego zachowania. Gwiazdy były ważne, lecz nie wszechpotężne w decydowaniu o ludzkim losie. Wierzono że gwiazda Syriusz może zanieść wiadomości do wyższych bóstw i powraca ona aby ogłosić ich wolę.

Około 7 wieku p.n.e Zoroaster (Zaratustra), prorok nauczał doktryn mówiących że zło może być unikane i zwyciężane. Wniósł on zasadę mówiącą o dobrych i złych duchach. Poniżej, spójrzmy na wierzenia i wpływy życia tego człowieka które stworzyły religię nazwaną tak od jego imienia.

Pierwszą z struktur wierzenia była ta mówiąca o Ormuzd (Ahura-Mazda) królu światła i jego bracie bliźniaku Arymanie (Anro-Mainyu) księciu ciemności.

Zoroaster przyniósł wiarę w "świętą wojnę" (wojnę pomiędzy dobrem a złem). W tej wierze, archaniołowie (duchy Boskiej Mądrości, Prawości, Władania, Poświęcenia, Całości i Zbawienia) i demony (duchy Anarchii, Odstępstwa, Domniemania, Zniszczenia, Rozkładu i Gniewu) pozostawały w ciagłej walce z sobą wzajemnie. Archaniołowie byli kontrolowani przez Ormuzda a demony przez Arymana.

Ta religia nie miała wierzenia w to że w końcu, Ormuzd i jego demony mogą przetrwać, lecz do tego czasu, Ormuzd musi zachować świat bezpiecznym.

Ciekawe jest to że ostatni z demonów (demon Gniewu) był tak twardy i tak szybko myślał że został włączony do struktur wierzeń żydowskich i chrześcjańskich. Imieniem ostatniego arcydemona jest Aeshma Daeva znany także w wierzeniach żydowskich jako Ashmadai a w wierzeniach chrześcjańskich jako Asmodeusz.

Asmodeusz był "dowódcą czwartej hierarchii złych demonów", nazywanych "mścicielami podłości, zbrodni i występków". Pojawiał się on jako istota z trzema głowami - byka, człowieka i barana. Miał nogi gęsi i ogon węża. Aby wyglądać jeszcze bardziej przerażająco, zionął także ogniem i jeździł na piekielnym smoku.

Mówiono że Asmodeusza nie obawiano się. Kiedy powiedziałbyś do niego: "Zaprawdę jest w tobie sztuka Asmodeuszu", on dałby ci cudowny pierścień. Nauczyłby cię on geometrii, arytmetyki, astronomii i mechaniki. Kiedy był o coś pytany, odpowiadał zgodnie z prawdą.

Inne demony kusiły ludzi aby oderwać ich od prawdziwego czczenia Mazdy. Były to Paromaiti - Arogancja, Mitox - Fałszywie wypowiedziane słow, Zaurvan - Nieudolność, Akatasa - Natręctwo, Vereno - Żądza.

Wiele z współczesnych wierzeń chrześcjańskich zostało zaczerpniętych z tej ludzkiej religii. (Wiara w moce dobra i zła, odkupienie, czynnik "zbawcy", itd.)

Z tego miejsca, przenieśmy się do Egiptu gdzie spojrzymy na inne mistyczne symbole i więcej historii magii i kunsztu.

1 | strona 2 | 3


Powrót do Historia WiedźmiarstwaReklama charytatywna:
Pajacyk.pl
ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©