Portal Mrooczlandia



[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Kult Smoka - Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje ]

Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje

Rozdział IX: Smok w Sztuce Japoni

"Czy widziałeś smoka ?" pyta się Mr. Okakura w książce "The Awakening of Japan". "Zbliż się do niego ostrożnie, ponieważ żaden śmiertelnik nie zdoła przeżyć widoku całości jego ciała. Wschodni smok nie jest straszliwym potworem z wyobraźni ludzi średniowiecza, lecz duchem siły i dobroci. Jest on duchem zmian, stąd też samego życia... Ukryty w jaskiniach niedostępnych gór, lub zwinięty w kłębek w niezgłębionych odmętach morza, oczekuje czasu kiedy powoli uniesie się do działania. On ukazuje się w burzowych chmurach; on myje swą grzywę w ciemnościach kipieli wirów wodnych. Jego szpony są w rozwidlonych błyskawicach, jego łuski zaczynają lśnić w korze omiatanych przez deszcz sosen. Jego głos jest słyszalny w huraganie, który, rozrzucając liście w lesie, przyspiesza nową wiosnę. Smok ukazuje się sam tylko po to aby zniknąć".

Joly rozwija ten opis wrażeń pisząc: "Smok jest pełen nadzwyczajnych mocy i ujrzenie jego ciała w jego okazałości oznacza szybką śmierć; stwór nigdy nie atakuje nie sprowokowany, jak, dla przykładu, kiedy dotknie się jego gardła. Chiński cesarz Yao, jak to mówiono, był synem smoka i kilku innych chińskich władców było metaforycznie zwanych "posiadająymi twarz smoka". Cesarz Japoni było opisywany w ten sam sposób i z tego powodu [w dawnych czasach] był ukrywany przez bambusową kurtynę przez wzrokiem osób którym udzielał audiencji, aby uchronić je od straszliwej klątwy.

Pozwólcie mi wtrącić dwa ważne cytaty z napisanej przez Dr. William E. Griffis'sa wzorcowej pracy o starej Japoni, odnoszącej się wstecz o ponad pięćdziesiąt lat:

Głównym pośród doskonałych stworzeń w Japoni jest smok. Słowo "smok" oznacza ducha który jest jednym z siedmiu rodzajów i odmian. Aby opisać go w pełni i opowiedzieć szczegółowo idee zachowywane przez Japońskich wieśniaków skupmy się na zestawieniu ośmiotomowej pracy o smokologii (Dracolatrii)... Na płaskorzeźbach na grobach, świątyniach, mieszkaniach i sklepach - na rządowych dokumentach - drukowany na starych i nowych banknotach i wybijany na nowych monetach - na obrazkach i w książkach, na istrumentach muzycznych, na brązowych wypukłorzeźbach, rzeźbiono w kamieniu, metalu i drzewie - smok (tasu) wszędzie "uderza łuskową grozą jego pofałdowanego ogona" machając jego długimi wąsami, lub świecąc jego straszliwymi oczami. Smok jest tylko zwierzęciem w współczesnej Japonii które nosi włochate zdobienia na jego górnej wardze...

Jest tu wiele rodzajów smoków, takie jak fioletowy, żółty, zielony, czerwony, biały, czarny i latający smok. Kiedy biały smok oddycha, to oddech tego Lunga idzie ku ziemi i przemienia się w złoto. Kiedy fioletowy smok pluje, jego ślina zamienia się w kule czystego kryształu z którego są robione klejnoty i szkatuły. Jeden rodzaj smoków ma dziewięć kolorów na swym ciele, a inny może zobaczyć wszystko w obrębie setek ri; inny ma ogromne bogactwa każdego rodzaju; inny rozkoszuje się zabijaniem ludzi. Wodny smok powoduje deszcze niosące powodzie; kiedy on jest chory, to deszcz ma zapach ryb. Ognisty smok jest długi tylko na siedem stóp, lecz jego ciało składa się z ognia. Smoki są bardzo lubieżne i zbliżają się do zwierząt każdego rodzaju. Owocem ich zjednoczenia jednego z owych stworów z krową jest kirin; z świnią, słoń; z klaczą wierzchowiec z najlepszej rasy. Żeńskie smoki rodzą podczas każdego porodu dziewięć młodych. Pierwszy młody smok śpiewa i przypomina wszystkie harmonijne dźwięki, stąd też czubki Japońskich dzwonków są odlewane w kształcie tego smoka; drugi smok lubuje się dźwiękiem instrumentów muzycznych, stąd też koto lub harfa pozioma i suzumi, dziewczęce dzwonki, uderzane palcami, są zdobione figurkami tego smoka; trzeci smok lubuje się w napojach i podobnie też wszystkich pobudzających napojach alkoholowych, stąd też kielichy i kubki są zdobione przedstawieniami tego stworzenia; czwarty lubi strome i niebezpieczne miejsca, stąd też szczyty, wieże i wystające belki świątyń i pagod posiadają wyryty na nich obraz tego smoka; piąty smok jest wielkim niszczycielem żywych stworzeń, lubuje się w zabijaniu i rozlewie krwi, stąd też miecze są zdobione złotymi figurkami tego smoka; szósty smok kocha nauczanie i lubuje się w literaturze, stąd też na okładkach i tytułowych stronach ksiąg i prac literackich widnieją wizerunki tego stworzenia; siódmy smok jest znany z jego czułego słuchu; ósmy cieszy się siedzeniem, stąd też proste krzesła są zdobione jego wizerunkiem; dziewiąty kocha nosić ciężary, stąd też podstawy stołów i hibachi są tworzone na kształt nóg tego stworzenia.

Marcus Huish podaje nam opis figury która uległa konwencjonalizacji pośród artystów Japoni, w następujących słowach, które ukazują nam że różnił się on znacznie od konwencji smoka w Chinach: "Złożony stwór z zagniewaną głową, długimi i prostymi rogami, łuskowanym, wężowatym ciałem, najeżonym rzędem kolców grzbietowych, czterema łapami uzbrojonymi w szpony i ciekawymi podobnymi do ognistych przydatkami na jego grzebiecie i biodrach. Szpony są zazwyczaj po trzy na każdej łapie, lecz czasami występują po cztery lub nawet pięć". Sławny obraz Ichiyusai Hiroshige ukazuje smoka w chmurze ponad Fuji, który miał trzy podobne do ptasich pazury i szpony na każdej łapie.


Poprzednia | Strona 11-1 | Następna


Powrót do "Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje"




ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©