Portal Mrooczlandia



[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Kult Smoka - Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje ]

Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje

Od czasu wprowadzenia heraldyki zaczęły się ukazywać bardziej lub mniej chełpliwe symbole na rycerskich tarczach i posiadłościach rodzinnych, a smok, jako "wiwerna" był ulubionym symbolem w europejskiej heraldystyce i możliwe że zarazem był jednym z najstarszych z używanych symboli. Na długo przez powstaniem jakiejkolwiek Akademi Heroldów uczymy się poprzez tradycję o godłach noszonych na hełmach przez bohatera Romansu. Tennyson śpiewa o "wielkiej wspólnocie Pendragona" i o pokaźnym hełmie Artura, "do którego przylegał symbol złotego smoka".

Pozwólcie mi zacytować inny, związany z tym tematem, ustęp z doskonałego artykuły Mr. Day'a w trzecim tomie (1880 rok) "Magazine of Art":

Heraldyczny smok przystosował się, zgodnie z sposobem swego rodzaju, do dekoracyjnych potrzeb. Jego sprawą było wyglądanie na przepełnionego energią i mocą gniewu. Jego szczęki są szerokie; jego szpony są ostre; skrzydła dodają mu szybkości i przerażenia; jest on pokryty łuską i nieprzenikliwą zbroją, i macha on swym ogonem w gniewie; wszystko to czyni gdy on jest ostrożny aby rozpiąć swe skrzydła na tarczy lub sztandarze gdy wszystkie jego moce mogą być ukazane. W czasach przed wynalezieniem określenia "sztuki piękne" smok był często wprowadzany na rysunki o tematyce świętej lub legendarnej i niezmiennie ukształtowany jako zdobienicza cecha w kompozycji. Św. Michał i Św. Jerzy byli zwykle zwycięzcami ponad złymi rzeczami; i ... jeśli te surowe cechy były czasami mdławe, to musiało być dozwolone aby demony miały zazwyczaj groteskowe cechy i często były zachwycająco barwne. Ponury humor średniowiecznych Germanów odnajdywany w ich późniejszym wyrazicielu - którym to był Albert Durer - niektóre z jego wymyślonych stworzeń są bardzo niezwykłe... Należą one w połowie do tradycji Gotyku a w połowie do wpływów Renesansu, lecz jeszcze są one w pełni germańskie i w pełni charakterystyczne dla dzieł Durer'a. Stworzenia z Włoskich cinque-cento mają w większej części wdzięk zdobień których są one częścią, mimo że sporadycznie kryje się pośród nimi przepiękny i wyszukany potwór który jest niewypowiedzialnie wstrętny. Artysta może także obywać się bez takich wyobrażeń. Jeśli baśniowe stworzenie jest żywe w ormanencie - w końcu dlaczego miałoby nie być żywe - pozwólmy na przypuszczenie że jest ono piękną rzeczą.


Poprzednia | Strona 16-6 | Następna


Powrót do "Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje"




ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©