Portal Mrooczlandia



[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Kult Smoka - Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje ]

Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje

Rozdział VII: Koreańskie Duchy Wód i Gór

Korea pojawiła się bardzo wcześnie w historii Orientu pod wpływem, jeśli nie wskutek dominacji, Chin i kult Smoka istniał tutaj od czasów starożytnych. Dr. William E. Griffis, w swej cennej książce "Corea, the Hermit Nation" mówi o jego obecności tam Smoka znanego pod lokalną nazwą Riong; możemy tutaj więc przytoczyć pewne absurdalne i ekstrawaganckie legendy.

"Riong [Li Lung ?]," pisze Dr. Griffis, "jest jednym z czterech nadnaturalnych lub obdarzonych duchowością stworzeń. Jest on ucieleśnieniem wszystkich czterech sił ruchu, zmian, mocy ataku i obrony w życiu zwierzęcym z tajemniczymi cechami przypisywanymi wężom. Jest wiele odmian rodzaju Smoka... W potokach i źródłach wznosi się on ponad wodami i jesienią zanurza się w wodnych głębinach. Jest straszliwym ukazaniem zwinności i mocy na które to Koreańscy artyści kochali wskazywać - zawsze w połączeniu z wodą, chmurami lub świętym klejnotem którego on zawsze strzegł".

Jest tutaj także ziemski smok, który góruje ponad kopalniami i klejnotami; intensywnie traktowano to jako główny powód tego dlaczego kopalnie są tak bardzo słabo wydajne w Chosen, bowiem ludzie zabobonnie lękali się że ruszaniu metali które jak to wierzono są szczególnym skarbem tego zazdrosnego i zawistnego ziemskiego ducha mogą towarzyszyć wypadki.

"Wszystkie góry są personifikowane w Korei", jak nam donosi Angus Hamilton, "i są zazwyczaj związane z smokami. W jeziorach są smoki i mniejsze stwory... Wąż jest niemal równoznaczny z smokiem. Określone ryby w pewnym czasie stają się rybimi smokami; węże stają się wyniesione do godności i przepojone dzikością smoków kiedy spędzają setki lat w niewoli gór i setki lat w wodzie. Wszystkie te ich nagłe pojawienia się mogą być przebłagane składaniem ofiar i modlitwami".

Najważniejszymi z wyżyn Korei są Diamentowe Góry, gdzie najbardziej intensywnie działają krajowe kopalnie, niepokojąc okoliczną ludność która przewiduje że pewnego dnia straszliwa kara spadnie na bezbożnych cudzoziemskich wydobywców ich żył mineralnych. "Pierwsza zawrotnie wysoka góra jest zwana Żółtym Smokiem, druga Lecącym Feniksem; a trzecia, Ukryty Smok, ma odniesienie do demona który jeszcze nie wyrósł z ziemi do swego wzniesienia się ku chmurom".

Mr. Hamilton przytacza opis świątyń Yu-chom-sa w Diamentowych Górach. O jednej z nich pisze: "Ołtarz tej świątyni jest ozdobiony osobliwym kawałkiem drzeworytu. Ponad korzeniami skierowanego ku górze drzewa siedzą lub stoją 53 małe figurki Buddy. Mnisi opowiadają starodawną legendę o tej dziwnej strukturze. Wiele stuleci temu 53 kapłanów, którzy podróżowali z dalekich Indii do Korei aby wprowadzić zasady Buddy do tej starożytnej krainy, usiadło pod szeroko rozpościerającym się drzewem. Nagle z głębin studni wynurzyły się trzy smoki i zaatakowały 53 kapłanów, wzywając na pomoc wietrznego smoka, który wskutek tego zaczął wyrywać drzewo z korzeniami. Wraz z postępem walki kapłani zarządzili aby położyć obrazek Buddy na każdym z korzeni drzewa, zamieniając całe drzewo w ołtarz, pod wpływem którego smoki były zmuszone wycofać się z powrotem do ich przepastnych głębin, a następnie do studni zostały wrzucone wielkie głazy aby ją zasypać. Mnisi później założyli klasztor, budując główną świątynię ponad resztkami pokonanych smoków".

Niezależnie od jakichkolwiek historycznych sugestii, jakie mogą zawierać się w tej interesującej historii, możemy zauważyć że egzorcyzmy przeciwko groźnym demony są dokonywane w ten sam sposób, jak czynią to chrześcjańscy mnisi poprzez pokazanie krzyża, co my może zobaczyć kiedy przejdziemy do rozważań nad tradycjami związanymi z smokami w średniowiecznej Europie.


Poprzednia | Strona 9-1 | Następna


Powrót do "Kult Smoka - Smoki i Smocze Tradycje"




ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©