Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Załącznik V: Ważne uwagi dotyczące maści umożliwiających lataniePoniżej widnieje pochodzący z książki "Drawing Down the Moon" autorstwa Margot Adler, cytat z wywiadu z doświadczoną zielarką - Sharon Devlin, :

"Pewnego dnia zdecydowałam się skomponować maść mającą umożliwić latanie. Robiłam ją stojąc twarzą do mych studentów, którzy chcieli się przyjrzeć sposobowi jej wytwarzania. Tak więc, ponieważ w trakcie ekstrakcji, użyłam alkoholu denaturyzowanego zamiast oparów wina, którego to używano w dawnych czasach, wyszła mi miksutra kilkusetkrotnie silniejsza niż powinna. Zamiast smalcu użyłam uwodnionego, emulsyjnego mazidła. Wskutek tego, zwiększyłam moc maści od dwustu do trzystu procent, i na mych palcach osiadła ilość drobin wystarczająca abym się mogła śmiertelnie zatruć. Umarłabym natychmiast gdybym nie miała przyjaciela lekarza który interesował się magią, którego to zawołałam od razu do siebie. Przeszłam bardzo ciężką lekcję. Było to moje pierwsze doświadczenie igrające ze śmiercią, i z wstydem z swego ciała zmywałam ogrom swej lekkomyślności wraz z resztkami maści która miała mi umożliwiać latanie."

Poniżej znajdują się trzy przykłady receptur na maść "umożliwiającą latanie":
  1. Du persil, de l'eau de l'Aconite, des feuilles de Peuple, et de la suye.
  2. De la Berle, de l'Acorum vulgaire, de la Quintefeuille, du sang de chauuesouris, de la Morelle endormante, et de l'huyle.
  3. De graisse d'enfant, de suc d'Ache, d'Aconite, de Quintefeuille, de Morelle, et de suye.

Owe receptury po przetłumaczeniu brzmią następująco:
  1. Pietruszka, wywar z tojadu, listki topoli, i sadza.
  2. Wywar z pietruszki, tatarak, srebrnik, krew nietoperza, wilcza jagoda, i olej.
  3. Tłuszcz niemowlęcia, sok wyciśnięty z pietruszki, tojad, srebrnik, wilcza jagoda, i sadza.

Owe przepisy ukazują nam, iż społeczność wiedźm posiadała bardzo rozległą wiedzę o truciznach i zatruciach: tojad i wilcza jagoda lub belladona są dwiema z trzech najsilniej trujących roślin rosnących w stanie naturalnym w Europie, trzecią rośliną jest cykuta, i prawdopodobnie w wszystkich przypadkach słowo "pietruszka" odnosi się właśnie do cykuty a nie do nieszkodliwej natki pietruszki, która to wygląda bardzo podobnie do liści cykuty.

Pozostałe składniki nie posiadają w sobie trujących substancji, oczywiście tylko prócz "berle" i "ache" które to nie odnoszą się do nieszkodliwego wywaru z pasternaku, lecz do śmiertelnie trującego wywaru z szaleju lub cykuty. Tłuszcz niemowlęcia oraz krew nietoperza oczywiście nie powodują żadnych skutków i odczuć.

Tojad jest jedną z najbardziej znanych trucizn w czasach starożytnych; w rzeczy samej był on tak bardzo często wykorzystywany przez zawodowych trucicieli w Rzymie za czasów Imperium Rzymskiego, że prawo traktowało jego uprawę jako poważne przestępstwo. Ziele tojadu zawiera około 0.4 % alkaloidów i ilość 1-15 nasion tojadu była śmiertelną dawką. Środek ów wywierał mały wpływ na świadomość i samopoczucie, lecz powodował spowolnienie, nieregularne bicie, a w końcu zatrzymanie akcji serca.

Używanie wilczej jagody jako trucizny także było znane w czasach klasycznych; czternaście jagód było znaną dawką śmiertelną; mniejsza ilość jagód powodowała dzikie podenerwowanie, podniecienie, oszołomienie oraz prowadziła do stanu delirium.

Cykuta także jest bardzo dobrze znaną i stosowaną od czasów starożytnych trucizną; owoce cykuty mogą zawierać prawie 0.9 % alkaloidów, i spożycie jednego nasionka lub 0,065 grama owych alkaloidów może prowadzić do śmierci. Wynikiem oddziaływania cykuty jest zazwyczaj powolny paraliż centralnego ośrodka nerwowego, przy czym świadomość zostaje zachowana, a śmierć następuje na wskutek zaniku odruchu oddychania, lecz czasami cykuta może powodować wpadanie w stan delirium i stany pobudzenia lub podekscytowania.

Decyduje to bez wątpienia o skuteczności owych receptur oraz ich zdolności do wytwarzania efektów fizjologicznych. Były one stosowane poprzez wcieranie w skórę, która to nie jest zbyt wydajną drogą wchłaniania większości substancji przez ciało, i w rzeczy samej wiele osób odrzuca tezę że alkaloidy mogą być wchłaniane poprzez powierzchnię zdrowej i nieuszkodzonej skóry; lecz bez wątpienia owe alkaloidy mogą się wchłaniać w przypadku gdy są wcierane w zadrapania lub w podstawę paznokci, a musimy tutaj pamiętać przy tym, że nieuszkodzona skóra występuje tylko u tych osób które są wolne od pasożytów (pchły, wszy - przyp. tłumacza) i regularnie się kąpią i myją, tak więc żaden z owych warunków nie wydaje się być możliwy do spełnienia przez średniowieczne wiedźmy. Przypadki zatruć z jednoczesnym wpadnięciem w stan delirium były opisywane jako następstwa położenia pociętej na plasterki wilczej jagody na skórę.

Z trzech powyższych przepisów, pierwszy jest wodnym roztworem i nie działa zbyt skutecznie gdy jest rozcierany na skórze, lecz drugi i trzeci przepis to maści i smarowidła, więc jeśli roztrzemy ich odpowiednią ilość na skórze, to spowodują one określone efekty fizjologiczne.

Pierwszy preparat, zawierający cykutę i tojad, może powodować dezorientację umysłową, drgawki, nieregularną pracę serca, zawroty głowy i spłycenie oddechu. Atropina z wilczej jagody w drugiej maści powodowałaby pobudzenie które może przechodzić w stan ekstazy, majaczenie lub delirium. Trzecie mazidło, zawierające zarówno tojad jak i atropinę z wilczej jagody, może powodować stan pobudzenia i nieregularną akcję serca.

Nie jestem w stanie powiedzieć czy jakikolwiek z tych środków jest w stanie wytwarzać odczucie latania, lecz sądzę że użycie tojadu może doprowadzać do tego rodzaju odczuć. Nieregularna akcja serca u osoby która zaczyna popadać w senność powoduje bardzo dobrze znane uczucie spadania w przestrzeni i wydaje się bardzo możliwe, że mieszanka środków odurzających takich jak wilcza jagoda z innymi środkami chemicznymi powodującymi nieregularną akcję serca, takimi jak tojadu może wytwarzać odczucie latania.
1 | strona 2


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©