Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Przedmowa


Z uwagi na ogrom istniejącego materiału dotyczącego tej tematyki, nie będę próbować tutaj dokonać przeglądu całego europejskiego "Wiedźmiarstwa", lecz skupię się jedynie na dogłębnym zbadaniu owego kultu na terenie Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak, aby ukazać w miarę czytelny i zrozumiały sposób owe wierzenia i rytuały z nimi związane, będę się odwoływać do źródeł francuskich oraz flamandzkich, albowiem wydaje mi się iż kult ów ujawniał się na terenie całej Zachodniej Europy. Archiwa Nowej Anglii nie są niestety opublikowane w całości; jest to pewne utrudnienie albowiem dzięki temu można by z nich wywlec na światło dzienne wiele spotykanych w Anglii praktyk związanych z tym kultem.

O wiele trudniej jest śledzić praktyki dokonywane na terenie Anglii niż w Szkocji lub Francji, albowiem kult ten w czasie w którym powstawały przekazy zawierające jego opisy był już w fazie zamierania; stąd też zapisy znajdujące się w archiwach krajów bliskich Anglii prawdopodobnie zawierają o wiele więcej interesujących informacji.

Źródłami z których pochodzą informacje są zapisy sądowe oraz ówczesne kroniki. W przypadku dzieł kronikarzy zgłębiałam ustalone przez nich fakty, nie zaś ich poglądy na daną sprawę. Uzyskałam także dostęp do pewnych nie opublikowanych dotąd nigdy opisów śledztw zawartych w Archiwum Sądowym w Edynburgu oraz także w Kancelarii Sądowej Guernsey.

Następujące artykuły ukazały się już w różnorakich czasopismach, których redaktorom jestem wdzięczna za zgodę na przedruk w niniejszej książce: "Organizacja Społeczności Wiedźm" i "Wiedźmy oraz liczba Trzynaście" w czasopiśmie Folk Lore; "Bóg i Wiedźmy" w czasopiśmie "Journal of the Manchester Oriental Society"; "Składanie Ofiar z Dzieci", "Przyjaciele Wiedźm", "Znamię Diabła", "Oficerowie Diabła", "Rytuały Płodności odprawiane przez Wiedźmy", "Przemiany Wiedźm", w czasopiśmie "Man"; oraz "Diabeł w Północnym Berwick" drukowane w "Scottish Historical Review".

Składam tutaj także wyrazy podziękowania dla Georgiana Aitken, W. Bonser, i Mary Slater za ogrom udzielonej mi pomocy, a także dla Prof. C. G. Seligman za cenne wskazówki oraz porady dotyczące kierunków poszukiwań w mych badaniach.

M. A. MURRAY.
Uniwersytet College, Londyn.

Historia Wiedźm w Zachodniej Europie: Spis Treści


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©