Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Rozdział I: Ciągłość religii

Odrodzenie pogaństwa nastąpiło wraz z dwoma wydarzeniami - inwazja pogańskich Duńczyków pod wodzą Guthruma w IX wieku; oraz zwycięstwo armii pogańskiego króla Cnut w XI wieku. Tak jak w przypadku Saksońskich królów w VII stuleciu, Guthrum i Cnut przeszli na chrześcjaństwo, a wraz z tym ku nowej wierze - zachęceni przykładem swych władców - zwrócili się ich poddani, ogłoszając swe przejście na chrześcjaństwo i poddanie się chrztowi.

Lecz nie można wyobrażać sobie iż owa masowa zmiana religii była czymś nadzwyczajnym, ponieważ obowiązywała wówczas zasada mówiąca o tym, iż religia którą wyznawał władca, była religią którą musieli wyznawać jego poddani. Jeśli jednak, jak zdarzyło się to u Wschodnich Saksonów, król porzucił wiarę w Starych Bogów, a następnie po jakimś czasie znów powrócił do Starej Wiary, aby w ostateczności ją porzucić, całe jego plemię postępowało tak samo jak jego władca, czcząc Chrystusa, Odyna lub jakiekolwiek bóstwo które ich władca czczcił w danym czasie; lecz bez wątpienia można przypuszczać iż mnóstwo ludzi potajemnie nadal trzymało się Starej Wiary do której się przyzwyczaili.

Owa zmiana wierzeń przez plemiona była bardzo widoczna w sytuacji gdy pogański król żenił się z chrześcjańską królową, lub vice versa; przy czym musimy tutaj także wspomnieć o tym iż król nigdy nie zmieniał swej religii bez dokonania poważnych narad z swymi dowódcami i poddanymi. Przykład równoczesnego istnienia obok siebie w jednym królestwie dwóch religii możemy znaleźć w relacjach dotyczących Redwalda, Króla Wschodnich Saksonów, który 'w tej samej świątyni miał ołtarz poświęcony chrystusowi, oraz drugi - mniejszy ołtarz poświęcony składaniu ofiarom dla diabłów'.

Ciągłość starożytnej religii jest udowadniana przez odnoszących się do niej starożytnych autorów, prawa kościelnego oraz innych praw oraz zapisków kronikarzy.

 • I wiek.
  Relacja Strabo, 63 rok przed chrystusem - 23 rok po chrystusie.
  'Na wyspie leżącej w okolicach Brytani, Demeter i Persefona są czczone wedle rytów podobnych do orgii jakie dokonywano w Samotrace.'

 • IV wiek.
  Dinizus donosi nam iż na wyspie w okolicach Jersey i Guernsey ryty poświęcone Bachusowi są odprawiane przez kobietę ukoronowaną wieńcem z liści; tańczy ona i krzyczy głośniej niż Tracjanie.

 • VII wiek.
  Teodor, Arcybiskup z Canterbury, 668-690.
  "Liber Poenitentialis" napisany przez Teodora zawiera najstarsze prawo kościelne obowiązujące w Anglii. Składa się ono z Iisty przestępstw oraz listy pokut wyznaczanych za każde przestępstwo; Jeden z rozdziałów jest w całości poświęcony starożytnej religii i jej rytuałom. Jest to: Składanie ofiar diabłom.
  Jedzenie i picie w pogańskiej świątyni:
  (a) jako wynik ignorancji,
  (b) po pouczeni przez [chrześcjańskiego] kapłana o tym czym jest świętokradztwo i uczta diabłów,
  (c) w ramach kultu bożyszcza i ku czci bożyszcza.

  'Nie tylko huczne obchodzenie świąt w ohydnych miejscach pogan i składanie tam w ofierze jadła, lecz także też i spożywanie jej. Służba owemu skrytemu bałwochwalstwu, wyrzekawszy się chrystusa. Jeśli ktoś w miesiącu Styczniu chodzi niczym jeleń lub byk; czyli upodabniając się do dzikiego zwierzęcia i ubrawszy skórę zwierząt przechadza się w stadzie zwierząt, oraz zakłada na swą głowę łeb zwierzęcia; to dana osoba wiedząc co czyni, przemieni się w dzikie zwierzę, i przez trzy lata będzie pokutować pod postacią zwierzęcia ponieważ są to diabelskie czyny.'

2 | strona 3 | 4


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©