Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Rozdział IV: Święta religijne


W kulcie owym istniały dwa rodzaje świąt religijnych; pierwszy rodzaj świąt znany znany był jako Sabbat, będący głównym spotkaniem wszystkich wyznawców danego kultu; zaś drugi rodzaj świąt - w stosunku do którego opieram się na autorytecie Estebene de Cambrue - zwany był Esbatem i obchodzono go jako specjalne święto celebrowane przez wybranych i dotyczący ograniczonej liczby członków którzy dokonywali rytuałów i praktyk związanych z owym kultem, próćz tego Esbat nie miał charakteru otwartego (był świętem obchodzonym w małym, zamkniętym gronie tylko przez niektórych członków kultu - przyp. tłumacza).

Pochodzenie słowa "Sabbat" ("Sabbath") używanego w odniesieniu do pierwszego rodzaju świąt religijnych jest bliżej nieznane. Nie ma ono w sposób zrozumiały żadnego związku z liczbą siedem, a także nie jest powiązane z ceremoniami żydowskimi. Możliwe iż nazwa wywodzi się od słowa "s'esbattre" (igraszki, figlowanie); bardzo trafnego określenia używanego wobec owych wesołych i radosnych spotkań.

1. Sabbat

Sposób przybywania na Sabbat.

Sposób w jaki przybywano na spotkania był bardzo różnoraki i zależał od odległości jaką należało przebyć. W przeważającej ilości spraw, sposób w jaki przybywano na spotkania nie był nawet wymieniony, prawdopodobnie dlatego, że wiedźmy szły pieszo na spotkania, co było rzeczą całkowicie oczywistą w przypadku dokonywanych w pobliżu miejsca zamieszkania lokalnych spotkań współwyznawców kultu lub podczas Esbatu, na który oczywiście przybywały tylko te osoby które mieszkały w pobliżu. Niemniej jednak, jest kilka przypadków w których uznano że warto dowiedzieć się w jaki sposób wyznawcy owego kultu udawali się na spotkania. Boguet (1598), który przoduje w swych zapiskach dotyczących magicznych sposobów udawania się na Sabbat, pisze: "les Sorciers nea(n)tmoins vont quelquefois de pied au Sabbat, ce qui leur aduient principalement, lors que le lieu, où ils font leur assemblée, n'est pas guieres eslongné de leur habitation", i opisuje rytuały w zawarte w poświadczonych podpisem zeznaniach złożonych przez George i Antoinette Gandillon, a także ich ojca Pierre, Clauda Ianprost, Clauda Ian-guillaume, Iaquema Paget, Gros Iaques, dwoje braci Claude i Claude Charloz, Pierre Willermoz, l'Aranthon, Pernette Molard, Ianne Platet, i Clauda Paget.

Iaquema Paget's złożyła zezania odnośnie tego jak ona, wraz z Antoine Tornier idąc z pola w czasie żniw, udali się na spotkanie ktore odbyło się w ich własnym domu, udowadniając iż dotarli tam idąc pieszo. Wiedźmy z Lang-Niddry (1608 rok) oczywiście także szły pieszo, po czym one "gromadziły się w miejscu zwanym Deanefute w Lang-Niddry... później zaś wszystkie razem udawały się do domu wspomnianej już Beigis w Lang-Nydry [gdzie następowała libacja]; a następne wszyscy szli do miejsca porośniętego krzakami w okolicy Seaton na północ od owego miejsca; gdzie Diabeł zawołał wspomnianego już Christiane Tod, później zaś do domu Roberta Smartis, którego także zabrali z sobą na spotkanie.... Później wszyscy razem, wraz Diabłem, udali się do pewnego miejsca w Seatoun... Następnie wszyscy ponownie powrócili do Deane-fute, gdzie się odbyło się poprzednie spotkanie".

Odległość pomiędzy Lang Niddry a Seaton Castle jest mniejsza niż mila. Isaac de Queyran (1609 rok), młodzieniec w wieku dwudziestu pięciu lat, zeznał dla de Lancre, że wiedźmy mieszkające nieco dalej przebywały drogę lecąc w powietrzu, a mieszkające w okolicach miejsc w których odbywało się spotkanie, powracały z spotkania na piechotę. Berthélemy Minguet of Brécy, która została osądzona w 1616 roku: "Enquis, de quelle façon sa femme fut au Sabbat la premiere fois. Respond, qu'elle y fut transportée par le Diable, lequel la rapporta apres le Sabbat, & que la seconde fois qu'elle y a esté, elle y fut de son pied avec luy, & s'en retourna de son pied, & qu'elle n'y a iamais esté que ces deux fois".

strona 1 | 2


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©