Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Rozdział VII: Organizacja


Kult ów zorganizowany był w bardzo staranny sposób, podobnie jak wiele innych społeczności religijnych; mimo to jednak, każdy dystrykt był niezależny, i stąd też Mather miał rację gdy mówił że wiedźmy "zorganizowały się w sposób podoby do kościoła kongregacyjnego".

1. Dowódca


Głównodowodzący lub najwyższy stopniem dowódca każdego rejonu był znany kronikarzom jako "Diabeł". Pod nim, w każdym rejonie, był - w zależności od wielkości rejonu - jeden lub dwóch dowódców wyznaczonych na to stanowisko przez głównodowodzącego. Dowódcami mogli być zarówno mężczyźni jak i kobiety; do ich obowiązków należało przygotowywanie spotkań, rozsyłanie powiadomień, pilnowanie rejestru wykonanych prac, w celu dbałości o interesy społeczności, oraz wprowadzanie nowych członków do społeczności. Oczywiście owe osoby także notowały każdego kto chciał przystąpić do społeczności, a także samodzielnie zaczynały z nim rozmowę lub wysyłały powiadomienie do Głównodowodzącego, który podejmował stosowne działania przy pierwszej nadawającej się ku temu okazji. Podczas święta Esbat, dowódca pojawiał się w celu przejęcia władzy na czas nieobecności Wielkiego Mistrza; podczas święta Sabbat, dowódcy zazwyczaj stali na czele swych własnych Zgromadzeń, i byli znani jako Diabły lub Duchy, chociaż postrzegano ich wielkich podwładnych Głównodowodzącego.

Główny dowódca spełniał rolę kapłana podczas Sabbatu i zapisywał sprawozdania wiedźm do swej księgi; jeśli był on kapłanem lub wyświęconym księdzem, to często dokonywał też części posług religijnych; lecz Diabeł zawsze samodzielnie odprawiał mszę lub udzielał sakramentów. Z uwagi na brak jakichkolwiek wskazówek w danej kwesti, wydaje się prawdopodobe że człowiek który spełniał funkcję najwyższego rangą dowódcy stawał się Wielkim Mistrzem po śmierci poprzedniego Głównodowodzącego. Czasami Diabeł wybierał osobę która była jego zastępcą, i która oczekiwała go (Diabła) podczas wszystkich większych obchodów świąt, lecz - jak się to zdaje - osoba owa nie zdawała się zajmować jakiejkolwiek oficjalnej pozycji w wspólnocie.

Estebene de Cambrue (1567 rok) zeznała że "elle a veu au Sabbat vn Notaire qu'elle nomme, lequel a accoustumé de leuer les defauts de celles qui ont manqué de se trouuer au Sabbat..."

strona 1 | 2


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"Reklama charytatywna:
Pajacyk.pl
ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©