Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Rozdział VIII: Pomocnicy, chowańce oraz przemiany wiedźm

1. Ubóstwiani Pomocnicy


Metoda była prawdopodobnie taka sama jak w innych miejscach świata gdzie praktykowano przepowiadanie przyszłości za pomocą zwierząt i ptaktów, np. na podstawie kierunku i szybkości zwierząt, jego zachowań, odgłosów (jesli zwierzę mogło wydawać dźwięki) itp. Metody dokonywania takich obserwacji i interpretowanie ich było częścią wiedzy przekazywanej wiedźmom przez Diabła; zwykle było to stosowane do odkrycia czy dana osoba jest zaczarowana, skutków choroby a także długości życia jakiejkolwiek osoby.

W 1566 roku John Walsh, z Netherberry w Dorset, który "wiedział kiedy jakiś człowiek jest zaczarowany, zeznał pod przysięgą, że jego pomocnik przybywał czasami do niego pod postacią wielkiego czarnego gołębia, a czasami jako leżącego psa, a kiedy indziej zaś pod ludzką postacią". W 1590 roku Agnes Sampson "mądra żona" z Keith, została "oskarżona i skazana za to, że Diabeł pojawiał się jej po postacią psa, którego to zobaczyła gdy sprowadzała pomoc dla staruszki Lady Edmestoune, która to leżała chora, przed odejściem wspomnianej Agnes, i powiedziała ona (staruszka) owej uprzejmej kobiecie (Agnes), że ona powinna powiedzieć im że nocą nadejdzie sprowadzony dla Lady pomoc; i nakazała im być w ogrodzie po kolacji, pomiędzy godziną piątą i szóstą wieczorem. Ona udała się do ogrodu aby wznosić swe modlitwy, w których to przywoływała Diabła, nazywając go "Elva", aby przybył i przemówił do nich,kiedy przybył do nich z swej pieczary, pod postacią psa i podszedł do nich, a oni się go bali, i zawołał ich do siebie "na mocy niepisanego prawa", aby podeszli bliżej i odezwali się do niego; a ona (Agnes) zapytała się go o to czy owa dama przeżyje czy też umrze. On odpowiedział, "Jej dni są policzone".

Wtedy on zażądał, "Zawołaj damo po lekarza, gdzie on jest ?" A ona odpowiedziała że "dama powiedziała że on powinien tutaj niebawem przybyć". On odpowiedział: "Zapewne jakiś lekarz jest na plebani, i tam powinni mieć jakiegoś lekarza." Ona odpowiedziała, "Nie byłabym tego taka pewna", i porzuciła swe zajęcie. W czasie kiedy oni jedli kolację, on czekał przy murze [studni]. Kiedy przybyła służąca, pies wybiegł zza muru i pojawił się im; a wtedy się wystraszyli. Po dłuższej chwili, jedna z wspomnianych dama, Lady Torsenze, podbiegła do muru, została zaciągnięta i utopiona przez Diabła, który zapragnął ją utopić, i nie była z wspomnianą Agnes i resztą dam w ich grupie, i z wszystkich swych sił przyciągnęli ją z powrotem, czego to się wszystcy wystraszyli. Pies odszedł później wraz z jedną panną".

1 | strona 2 | 3


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©