Portal Mrooczlandia

[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Wampir - Jego Przyjaciele i Krewni ]

Wampir - Jego Przyjaciele i Krewni

Rozdział III: Cechy i praktyki Wampiryzmu

Powszechnie wierzy się w to, że wszyscy samobójcy mogą po śmierci stać się wampirami; z łatwością jest to rozszerzane na wszystkich tych których spotkała jakaś brutalna lub nagła śmierć. Mr. Lawson donosi nam że w Maina, gdzie tradycja Vendetty nadal jest podtrzymywana, zachowała się trwale pewna tradycja, że człowiek którego śmierć nie została pomszczona jest zdolny do przemiany w "vrykolakas". Mainotończycy, którzy wywodzą swą nazwę od miejsca Maina, niedaleko Przylądka Taenaron (Matapan), nawet współcześnie zachowali wiele zwyczajów i wierzeń charakterystycznych dla ich przodków i historycznie są znani jako będący potomkami bardziej czystych Greków niż mieszkańcy jakiegoś innego rejonu. W rzeczy samej, półwysep który wpycha się wgłąb morza przylądkiem Taenaron posiada swe własne zwyczaje społeczne i religijne. Populacja jest podzielona na małe osady, podczas gdy tu i tam białe chaty oznaczają siedzibę wodza wioski. Pewien podróżnik pisząc w 1858 roku, zaznacza: "Kraina Maina jest dzika i piękna, niesamowicie żyzna, biorąc pod uwagę trudności do przezwyciężenia i wytwarzanie plony są podobne do żyznych pól Argos i Arkadii; podczas gdy ciekawskich ludzi cechują góralskie cechy gościnności i niezależności które to są niezbyt powszechnie znane w leżących niżej okolicach". Mówi się że ostatnim podróżnikiem który zobaczył Maina w czasach kiedy posiadał on sławę rejonu pełnego górskich rozbójników, był Lord Carnarvon, który w 1839 roku badał Morea i pozostawił nam nadzwyczaj interesujące doniesienie z jego podróży.

Mieszkańcy tego rejonu kontynuowali kult pogańskich bóstw przez pełne pięćset lat po tym jak reszta Imperium Rzymskiego przyjęła chrześcjaństwo i nie zostali ostatecznie ochrzczeni aż do czasu panowania żwawego Cesarza Bazylego, w okresie 867 - 886 roku. Gibbon opisuje ich jako "krajową a być może pierwotną rasę, która, w pewnym stopniu, może wywodzić swą krew z bardzo upadłych Helotów". Mogą się nawet też pochwalić swym pochodzeniem od starożytnych Spartan, podczas gdy historie Leonidasa i Likurgusa, którzy widnieją częściowo jako święci a częściowo jako waleczni rozbójnicy, są nadal opowiadane wokoło zimowych ognisk. Cała okolica, wraz z Kaka Voulia (Kraina Diabelskich Narad), jest utworzona z pagórków i skarp Gór Taygetos i z wyjątkiem długiego pasa lini brzegowej, który Wenecjanie nazywali "Bassa Maina", jest ona stroma i pagórkowata oraz w większej swej części pokryta nieużytkami. Podbój Morea został dokończony przez Mahometa II w 1456-1460 roku, lecz Maina nie została nigdy całkowicie podbita a jej mieszkańcy pozostali całkowicie niezależni jak to było w przypadku górali w Wielkiej Brytanii w czasie przed Culloden.

Jak już zostało zauważone, starożytne tradycje zachowały się tutaj nadal i pomiędzy owymi zwyczajami uporczywie zachował się zwyczaj Vendetty. Człowiek który został zamordowany jest niezdolny spoczywać w swym grobie aż do chwili kiedy jego śmierć zostanie pomszczona. Zgodnie z tym jest ukazywany jako wampir, łaknący krwii swego wroga. W celu zapewnienia mu fizycznego rozkładu i zabezpieczenia jego spoczynku jest niezbędne aby jego najbliżsi krewni zgładzili jego mordercę, lub przynajmniej najbliższych krewnych mordercy. Dopóki to nie zostanie wykonane, człowiek na którego barkach spoczywa obowiązek pomszczenia krwii jest przeklęty klątwą zmarłego i jeśli będzie tak że zginie zanim zaspokoi pragnienie zmarłego, klątwa przylgnie także do niego w chwili śmierci a on także stanie się wampirem. Powinniśmy zaznaczyć że ten pogląd odnośnie krwii winnego śmierci jest odnajdywany u dramaturgów attyckich i w rzeczy samej leży u podstawy całej historii Orestesa. W tragedi o tej nazwie poprzez Euripidesa, Tyndareusa, ojciec Clytemnestry, upomina bardzo rozsądnie i w rzeczy samej bezspornie z Orestesem. Lecz bohater odpowiada i argumentuje że jeśli on nie pomściłby swego ojca to: czyż znienawidzony Erinyes nawiedzałby mnie?


Poprzednia | Strona 5-1 | Następna


Powrót do Wampir - Jego Przyjaciele i Krewniميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©