Portal Mrooczlandia



[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Wp³yw Umys³owy w Praktyce ]

Rozdzia³ IV: Skupienie Umys³owe

Dwoma g³ównymi czynnikami w przejawach Wp³ywu Umys³owego, w wszystkich jego postaciach, s± tym co znamy jako:
(1) Skupienie
(2) Wyobra¿enia Umys³owe.
Pierwszy z owych czynników zostanie omówiony w tym rozdziale, nastêpny rozdzia³ po¶wiêcony bêdzie rozwa¿aniom nad nastêpnym.

"Skupienie / Koncentracja" jest s³owem wywodz±cym siê z dwóch ³aciñskich s³ów, tj., "con" przedrostek oznaczaj±cy "do" i "centrum," oznaczaj±cy "¶rodek" lub "wyznaczony ¶rodkowy punkt." Oba po³±czone s³owa oznaczaj±, dos³ownie, "sprowadziæ do wspólnego miejsca; skupiæ" itd. Tak wiêc s³owo "Koncentracja" jest postrzegane jako oznaczaj±ce, dos³ownie "czyn lub stan sprowadzania do ustalonego miejsca lub punktu."

Zapo¿yczaj±c podobne zobrazowanie z nauki fizycznej, natychmiast zobaczymy i¿ najwy¿sze formy energii, si³y lub mocy s± przejawiane przez spowodowanie si³y do skupienia, ¶rodka lub wspólnego punktu, tym samym kieruj±c ku owemu punktowi ca³± u¿yt± energiê, zamiast pozwalaæ na to aby zosta³a rozproszona na wiêkszym obszarze. Elektryczno¶æ tworzona przez bateriê lub dynamo, je¶li pozwoli siê jej rozproszyæ na du¿ej powierzchni przejawia jednak s³aby poziom si³y która mo¿e zostaæ uzyskana z niej poprzez zmuszenie jej do wy³adowania siê na ma³ym punkcie skupienia. Jest to tak¿e prawd± odno¶nie si³y pary, która przejawia wielk± si³ê bêd±c zmuszona do uwolnienia siê poprzez ma³y otwór lub wylot zamiast pozwolenia jej na rozproszenie siê jej swobodnie w powietrzu. To samo prawo odnosi siê do prochu strzelczego, który przejawia sw± si³ê poprzez gazy bêd±ce zmuszone do ucieczki poprzez ma³± lufê zamiast rozprowszechniæ siê w wszystkich kierunkach, co uczyni³aby gdyby nie zosta³a ograniczona ma³± przestrzeni±.

Innym podobnym przyk³adem jest przyk³ad okularów, lub "soczewki", w którym to promienie s³oñca s± kierowane ku wspólnemu punktowi skupienia, wysoce wzmacniaj±c tym samym swe ciep³o i ¶wiat³o.

Mistrzowie okultystyczni wiecznie wywierali na swych podopiecznych wa¿n± i konieczn± moc Skupienia Umys³owego a wszelacy wyszkoleni oraz rozwiniêci okulty¶ci praktykowali a tak¿e sk³aniali siê ku tej skrajno¶ci, wskutek czego niektórzy z nich zyskali niemal¿e cudowne moce i wp³ywy umys³owe. Wszelakie zjawiska okultystyczne powstaj± w ten sposób, zale¿y te¿ od tego ca³a moc okultystyczna.

St±d te¿ badacze Wp³ywu Umys³owego powinni po¶wiêcaæ wiele my¶li, czasu i praktyki na tym najwa¿niejszym w±tku sprawy.

Dobrze znanym faktem dla wszystkich badaczy okultyzmu jest to i¿ bardzo niewiele osób posiada wiêkszy ni¿ niski stopieñ skupienia. Pozwalaj± oni swym si³om umys³owym byæ rozproszone i rozpuszczone w wszelakich kierunkach i uzyskuj± bardzo ma³y lub znikomy skutek tego samego. Wraz z rozwojem cz³owiek jest zdolny do skupienia, a tym samym te¿ zdolny do przejawiania si³y umys³owej. Si³a Skupienia Umys³owego cz³owieka zale¿y w wielkiej mierze od stopnia jego ¶wietno¶ci i wielko¶ci.

Skupienie Umys³owe, w praktyce, sk³ada siê z skupienia umys³u na okre¶lonej sprawie, lub przedmiocie, ¶ci¶le i trwale, a nastêpnie utrzymaniu siê tak przez pewien okre¶lony czas, w pe³ni zamierzenie skupiaj±c siê na przedmiocie i nie pozwaj±c siê oderwaæ lub rozproszyæ od swego przedmiotu skupienia. Podobnie te¿ jest w zwi±zku z odpowiedni± moc± odsuwania umys³u od owej sprawy, lub przedmiotu skupienia, czy te¿ pozwalanie jej na spoczynek, tudzie¿ skupianie siê na innym przedmiocie. Innymi s³owy, daje to zarówno niepodzieln± uwagê lub powstrzymanie ("wyciszenie") uwagi od okre¶lonej sprawy lub przedmiotu.

Dla czytelnika który nie mia³ do¶wiadczenia z sprawami zw. z Skupieniem Umys³owym, mo¿e wydawaæ siê byæ bardzo ³atwe zadaniem do wykonania to aby skupiæ swój umys³ na jakiej¶ sprawie, a nastêpnie utrzymaæ go skupionym na tym ¶ci¶le i mocno. Lecz odrobina praktyki wyprowadzi z b³êdu dan± osobê i uka¿e jak trudno jest sprostaæ owemu zadaniu.

Umys³ jest bardzo niespokojnym organem, a jego naturaln± sk³onno¶ci± jest skakanie z jednej rzeczy na inn±, tañczenie tu i tam, wkrótce mêcz±c siê ci±g³ym skupieniem i niczym rozpieszczone dziecko, poszukuj±c nowego przedmiotu na którym móg³by poæwiczyæ. Z drugiej za¶ strony, wiele ludzi pozwala swym umys³om skupiaæ siê (nie¶wiadomie) na tym co mo¿e poruszyæ ich wyobra¼niê, i, zapominaj±c o wszystkim innym, poddaj±c siê przedmiotowi przykuwaj±cemu ich uwagê na chwilê, czêsto zaniedbuj±c obowi±zki i wa¿ne sprawy oraz staj±c siê pó³przytomnymi zamiast trze¼wo my¶l±cymi lud¼mi. Ta mimowolna koncentracja i skupienie jest pozwalaniem na to aby uwaga uciek³a spod kontroli woli. Skupienie Umys³owe okultystów jest bardzo odmienn± rzecz± i jest wy³±cznie pod kontrol± woli, bêd±c stosowana kiedy jest to po¿±dane i odsuwana lub wyciszana kiedy jest to zalecane.

Wyszkolony okultysta skupi siê na sprawie lub przedmiocie z zadziwiaj±c± intensywno¶ci±, wydaj±c siê byæ zupe³nie poch³oniêty przez sprawê lub przedmiot przed nim, nie zwa¿aj±c zupe³nie na wszystko inne w ¶wiecie. Jednak gdy zadanie zostanie wykonane lub minie wyznaczony up³yw czasu, oderwie swój umys³ od przedmiotu lub sprawy i bêdzie doskonale odprê¿ony, czujny i gotowy do nastêpnej sprawy która staje przed nim. Jest tutaj ró¿nica w byciu kontrolowanym przez mimowolne skupienie uwagi, które jest rzecz± z pogranicza samo-hipnozy, a kontrol± swej uwagi, co jest pewnego rodzaju dowodem na mistrzostwo.

Tajemnica Skupienia Umys³owego le¿y w kontrolowaniu Uwagi. Kontrola Uwagi jest czê¶ci± æwiczenia Woli.

Pewien szanowany francuski psycholog rzek³: "W³adza jest spraw± potê¿nej w³adzy Ego. Poddajê siê jej lub powstrzymujê gdy tylko zechcê. Kierujê nastêpnie ku kilku sprawom lub punktom. Skupiam siê na ka¿d± z owych spraw tak d³ugo jak d³ugo moja wola mo¿e wytrzymaæ ów wysi³ek". Sully rzek³: "Uwaga mo¿e byæ ogólnie okre¶lona jako zdolno¶æ samodzielnego kierowania umys³u ku dowolnej sprawie która istnieje w danej chwili."

Wszystkie wa¿ne osobisto¶ci okultuzmu zaczyna³y uczenie swych uczniów od Uwagi jako pierwszemu krokowi ku Skupieniu Umys³owemu. Pouczali swych uczniów jak badaæ pewne znajome przedmioty i dostrzegaæ tak wiele jak to tylko mo¿liwe szczegó³ów odno¶nie badanego przedmiotu. Po wys³uchaniu doniesieñ swego ucznia, mistrz odsy³a³ go z powrotem do zadania, ¿±daj±c od niego dostarczenia nowych szczegó³ów i tak dalej a¿ w koñcu uczeñ odkry³ wszystko dotycz±ce przedmiotu co mo¿na by³o odkryæ. Nastêpnego dnia, uczniowi wrêczano nowy przedmiot i ca³y proces by³ powtarzany od nowa. Pierw dawano proste przedmioty, nastêpnie bardziej z³o¿one, a¿ w koñcu bardzo skomplikowane zadania by³y z ³atwo¶ci± opanowywane w stopniu mistrzowskim. W ten sposób nie tylko nastêpowa³ wielki rozwój si³y dok³adnych obserwacji, lecz tak¿e zdolno¶æ do Uwagi by³a tak wielce wzmocniona w uczniu i¿ ów ostatni by³ zdolny do wywierania wielkiej ilo¶ci Skupienia Umys³owego z jedynie sk±pym ¶wiadomym wysi³kiem. Taka osoba stawa³a siê bardzo silna w przejawianiu Wp³ywu Umys³owego. Poniewa¿ by³a ona w stanie skupiæ swój umys³ "w jednym kawa³ku" jak to okre¶laj± na Wschodzie, a¿ skupia³a siê i kierowa³a wielk± stopieñ Wp³ywu Umys³owego ku okre¶lonemu przedmiotowi.

W¶ród praktyk narzucanych na swych uczniów przez mistrzów okultystycznych mo¿na wyró¿niæ Matematykê, Rysowanie, Analizê, itd. Z pewno¶ci± natychmiast zrozumiesz dlaczego tak jest. Aby rozpocz±æ, Matematyka wymaga niepodzielnej uwagi swego badacza a¿ ów skupiaj±c siê na swych przyk³adach, gdy¿ innaczej nie bêdzie zdolny do opracowania wyników swych prac. Ponadto, zgodnie z zasadami Natury "praktyka czyni mistrza", oraz "æwiczenie rozwija si³ê", æwiczenia umys³u same w sobie wymagaj± dobrowolnej uwagi i skupienia umys³owego, co zaskutkuje wynikami w osi±gniêciu kontroli oraz mocy umys³u, co czyni mo¿liwym silniejsze przejawy Wp³ywu Umys³owego.

Osoba która u¿ywa Wp³ywu Umys³owego musi z pewno¶ci± posiadaæ moc skupiania si³y w jednym miejscu, w celu przejawienia wielkiej ilo¶ci mocy i wp³ywu. Owa zdolno¶æ skupiania wynika z æwiczenia umys³u w kwestii Koncentracji. Koncentracja wynika z mistrzowskiego opanowania Zamierzonej Uwagi. Tak wiêc mamy tutaj ca³± sprawê w wielkim skrócie. Tak wiêc twój pierwszy krok ku uzyskaniu Wp³ywu Umys³owego powinien polegaæ na dbaniu o Zamierzon± Uwagê.

Mo¿emy wype³niæ stronê za stron± opisami æwiczeñ które maj± wzmocniæ tw± zdolno¶æ do Zamierzonej Uwagi, lecz jaki mia³oby to sens ? Najlepszym planem jest zajêcie siê prac± aby odkryæ co¶ na czym mo¿esz siê skupiæ, poniewa¿ ka¿de poszukiwanie bêdzie rozwija³o uwagê. Rozejrzyj siê woko³o siebie za przedmiotami do szczegó³owego badania. Nastêpnie skup sw± uwagê na nich a¿ dostrze¿esz wszystko co mo¿na by³o w nich dostrzec, nastêpnie poszukaæ kolejnego przedmiotu i dalej prowad¼ æwiczenia. We¼ t± stronê, je¶li pragniesz i policz liczbê s³ów która na niej wystêpuje.

Nastêpnie spójrz jak wiele s³ów wype³nia przeciêtnie ka¿d± liniê; pó¼niej spórz jak wiele liter jest w ka¿dym z owych s³ów, w ka¿dej linijce, na ca³ej stronie. Nastêpnie spójrz na stronê i sprawd¼ czy jakie¶ s³owo nie posiada b³êdu literowego lub stylistycznego, itd. W skrócie, zaznajom siê z t± stron±, a¿ bêdziesz o niej wszystko wiedzia³. Nastêpnie we¼ i przejd¼ na inn± stronê za¶ po zbadaniu jej w ten sam sposób, porównaj obydwie strony. Oczywi¶cie bêdzie to bardzo nu¿±ce i nieciekawe a¿ zainteresujesz siê tym. Pamiêtaj±c jednak o tym czemu po¶wiêcone jest to æwiczenie mo¿esz siê jednak tym zainteresowaæ. Po okresie praktykowania w ten sposób przez krótki okres czasu ka¿dego dnia, zaczniesz odkrywaæ i¿ jeste¶ zdolny uzyskiwaæ wiêkszy poziom skupienia swej uwagi na przedmiocie na którym pragniesz przejawiaæ swój Wp³yw Umys³owy. Rozwijasz Koncentracjê / Skupienie i w³a¶nie to jest najwiêkszym sekretem u¿ywania Wp³ywu Umys³owego oraz wyja¶nia ró¿nice w jego przejawianiu w¶ród ludzi. Pomy¶l nad tym.



Powrót do "Wp³yw Umys³owy w Praktyce"




ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatno¶ci | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrze¿one ©