Portal Mrooczlandia[ Wampiry i Wampiryzm ]

Ankh (inna nazwa: Anch)

(publikacja z zasobów S-29 [Naka Union])

Historia symbolu

Ankh pochodzi z kultury starożytnego Egiptu i uznawany jest jako symbol fizycznego i nieśmiertelnego życia (Przedstawienie Ankh w kulturze starożytnego Egiptu). Ankh w języku starożytnego Kemetu oznacza dosłownie "życie" i dla wielu jest on siłą twórczą będącą w stanie dać komuś życie. Od Egipcjan symbol ten przejęli najpierw Fenicjanie i za ich sprawą stał się on znany w świecie semickim.

Później zaadaptowali go chrześcijanie - stosowany był także we wczesnym kościele chrześcijańskim (zwłaszcza koptyjskim) jako tzw. krzyż ukryty (ze względu na prześladowania chrześcijan) i nazywany jest crux ansata.
Ankh do dziś jest symbolem Kościoła Koptyjskiego.

Symbolistyka Ankh

Najbardziej sensowną symbolistyką Ankh zdaje się być przedstawianie go jako symbolu wiecznego życia trzymanego przez Bogów i Boginie Egiptu jako podkreślenie ich boskości.

Podobny do wizerunku słońca, z długą pionową kreską przedstawiający swoje promienie w południe i krótsze poziome promienie o świcie i zachodzie, co symbolizowało życie jak też i jego odradzanie się (życie odradzające się jak słońce po nocy).

Inną wersja symbolistyki Ankh [falliczna] tłumaczy ten symbol jak fallusa i vaginę i zapłodnienie przez słońce.

Są także głosy sugerujące pochodzenie kształtu anch od węzła sandałowego, który nabrał znaczenia magicznego.

Pochodzenie nazwy

Spotyka się także czasem wyjaśnienia, iż słowo "ankh" oznaczało w egipskim "rzemień od sandała" i "życie" i to są homonimy - słowa mające to samo brzmienie lecz różne znaczenie i etymologię. Egipcjanie mieli wykorzystać znak oznaczający rzemyk (czy coś podobnego) do oznaczania pojęcia abstrakcyjnego "życie" i tak już zostało.

Ankh a wampiry

Ankh jest symbolem wywodzącym się z kultury egipskiej i związanym z kultem słonecznym i przedstawiający Słońce.

NIE jest związany z historią wampirów - to ludzkie umysły powiązały symbol słoneczny (Ankh) z wampirami.
W dodatku nieco niedokońca logicznie - wszak bowiem - czy Egipt to kraj o raczej nieprzyjaznych warunkach klimatycznych dla wampirów ??

Ankh może przedstawiać też zakapturzoną postać mnicha/maga (demoniczny krzyż), ale jakoś nad tym nikt się zastanawia...

W czasach nowożytnych wykorzystywany jest przez "specjalistów" od Feng Shui, a wraz z użyciem symbolu Ankh w grze RPG Wampir:Maskarada, zaczęto masowo uważać Ankh za symbol używany przez wampiry...
Z ciekawości dodamy także że Ankh jest jednym z wielu symboli energetycznych [czyli wydzielających energię] i w związku z tym wykorzystywany jest jako amulet oraz symbol magiczny.Uwaga: Publikowane tutaj treści przeznaczone są tylko dla osób pełnoletnich.

Powrót do działu Wampiry i Wampiryzm

ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©