Portal Mrooczlandia[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Historia Wiedźmiarstwa ]

Historia Wiedźmiarstwa

Historia Wiedźmiarstwa - część pierwsza

Autor: dane pobrane z P-80 Systems 304-744-2253
tłumaczenie: Portal Mrooczlandia

Gdy próbowałem zebrać tą publikację w całości, miałem nadzieję że zaskutkuje to zrozumieniem tego jak Wiedźmiarstwo, tak jak każda inna religia, uległo zmianom wraz z przemijającymi wiekami. Jest to moje osobiste odczucie, niemniej, owa religia Wiedźmiarstwa uległa o wiele mniejszym zmianom niż jakakolwiek inna religia w znanej historii.

Zaczyna się to jak w piosence śpiewanej przez Neil Diamond:
" Nie mogę określić, gdzie to zaczęło..."

Wiedźmiarstwo, czarostwo, magia - jakąkolwiek z tych rzeczy możemy odkryć tylko tego korzenie kiedy cofniemy się do czasów Mezopotamii. Z ich bóstwami dla wszelakiego rodzaju wydarzeń, takimi jak Utug - Mieszkaniec Podróży, czekający aby porwać cię jeśli tylko zawędrujesz zbyt daleko i Telal - Byk Demon, Alal - niszczyciel, Namtar - Zaraza, Idpa - gorączka oraz Maskim - nastawiacz węży; czasy zabobonów będą bardzo dobrze dopełnione.

Wierzono że faraonowie, królowie, itd, wszyscy oni byli przepojeni pewną mocą bogów, a nawet najmniejszy ich ruch mógł przyczynić się do spowodowania jakiegoś wydarzenia jako reakcji. Wierzono że obrazek lub posąg także posiadał ducha owej osoby. Jest to jeden z powodów dla których byli oni przenoszeni z miejsca do miejsca, a także tłumaczy dlaczego można zobaczyć tak wiele obrazków i posążków owych osób z swymi rękami wyprostowanymi po swych bokach.

W Biblii, możemy odnaleść odniesienie do "Wieży Babel" lub Zigguratu w Rodzaju 11. "Mieszkańcy całej ziemi mieli jedną mowę, czyli jednakowe słowa. A gdy wędrowali ze wschodu, napotkali równinę w kraju Szinear (Babilon) i tam zamieszkali. I mówili jeden do drugiego: "Chodźcie, wyrabiajmy cegłę i wypalmy ją w ogniu". A gdy już mieli cegłę zamiast kamieni i smołę zamiast zaprawy murarskiej, rzekli: "Chodźcie, zbudujemy sobie miasto i wieżę, której wierzchołek będzie sięgał nieba i w ten sposób uczynimy sobie znak, abyśmy się nie rozproszyli po całej ziemi". A Pan zstąpił z nieba, by zobaczyć to miasto i wieżę, które budowali ludzie, i rzekł: "Są oni jednym ludem i wszyscy mają jedną mowę, i to jest przyczyną, że zaczęli budować. A zatem w przyszłości nic nie będzie dla nich niemożliwe, cokolwiek zamierzą uczynić. Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego !" Można by rzec że wieża nie została nigdy ukończona.

W innym odniesieniu, odkrywamy że "Wieża" była w rzeczywistości ukończona i była to wieża przedstawiająca "stopnie" pomiędzy ziemią a niebem (nie zaś wieżą sięgającą do niebios jak to ukazywano w dosłownym znaczeniu). Z tego źródła odniesienia, była to wieża budowana w wielu krokach. Była to hierarchia na której opierało się niebo i piekło. Był to tak naprawdę miniaturowy świat przedstawiający Górę Ziemi.

Każdy stopień był poświęcony jakiejś planecie, z swymi kątami symbolizującymi cztery strony świata. Wskazywały one na Akkad, Saburtu, Elam i zachodnie krainy. Siedem stopni wieży było namalowanym w różnych kolorach które odpowiadały planetom. "Wielkie Nieszczęście" Saturn, był czarny. Następnie był biały, kolor Jowisza. Trzeci, ceglasto-czerwony, kolor Merkurego, za którym następował niebieski, Wenus; żółty, Mars, szary lub srebrny Księżyca. Owe kolory zapowiadały dobro lub zło, niczym ich planety.

Od zarania czasu, numery określały porządek świata. Pewna legenda przedstawia Pitagorasa podróżującego do Babilonu gdzie poznał on sekrety liczb, ich magiczne znaczenie oraz moc. Siedem kroków często pojawia się w magicznej filozofii. Siedmioma krokami są: kamienie, ogień, rośliny, zwierzęta, człowiek, gwieździste niebo i aniołowie. Rozpoczynając od badania kamieni, wykształcony człowiek osiągnie coraz to wyższy stopień wiedzy, aż do chwili kiedy on stanie się zdolny do zrozumienia spraw i rzeczy wzniosłych i wiecznych. Poprzez podążanie owymi krokami, człowiek może zdobyć wiedzę Boga, którego nazwa jest na ósmym stopniu, progu niebiańskiego mieszkania Bogów.

Plac był również "mistycznym" symbolem w owych czasach i mimo że był podzielony na siedem części, to także był otaczany szacunkiem. To odpowiada starej tradycji czworakiego świata postrzeganego z siedmioma niebami w późniejszych czasach.

Uważa się iż właśnie tutaj nastąpił początek numerologii, lecz ponieważ jest ona tutaj rozwinięta do miejsca w którym brała ona pod uwagę czworakiego rodzaju świat, musiałaby więc zostać rozwinięta wcześniej.

Z Mezopotamii przenieśmy się do Persji.

strona 1 | 2


Powrót do Historia Wiedźmiarstwa
ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©