Portal Mrooczlandia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Załącznik I: Wiedźmy i Duszki


Po rasie karzełków które onegdaj zamieszkiwały Europę zachowało się niewiele pozostałości, lecz przetrwała ona w niezliczonej ilości opowiadań o duszkach lub elfach. Mimo to, niestety, nie wiadomo nic o wierzeniach religijnych owych pradawnych ludzi, prócz tego iż co siedem lat składali oni ludzką ofiarę swemu bogowi. "I zawsze co każde siedem lat wysyłali je do piekła", podobnie jak Khondowie, porywając sąsiednim narodom dzieci aby złożyć je w ofierze.

Jest to sprawa bardzo silnie łącząca wiedźmy z duszkami, znana każdej osobie, która bada opowieści o duszkach. Sugeruję tutaj iż kult duszków lub prymitywnej rasy dotrwał do czasów około trzystu lat temu, a ludzie którzy praktykowali ów kult byli znani jako wiedźmy i wiedźmini. Wskazałam już na to że wiele spraw z kultu wyznawanego przez wiedźmt i ich praktyk jest zbieżnych z wierzeniami i praktykami związanymi z istniejącą rasą skrzatów, a mianowicie Lapończyków. Diabeł i wiedźmy swobodnie wchodziły do czarodziejskich kopców, Diabeł często był opisywany jako czarodziejski człowieczek, żyjący wraz z Królową Elfów; złoto duszków które zamieniało się w śmieci było zazwyczaj dawane przez Diabła wiedźmom; zaś imię Robin jest niemal klasycznym imieniem Diabła, zarówno w odniesieniu do człowieka, jak też i reprezentującego go diabelskiego pomocnika. Inną nazwą czarodziejskiego Przyjacielskiego Robina jest Puck (Chochlik), która to nazwa wywodzi się z galicyjskiego "Bouca" od słowiańskiego "Bog", co oznacza Boga.

Zeznania i dowody przytoczone poniżej ukazują ścisłe powiązanie pomiędzy duszkami a wiedźmami, a prócz tego, ukazują nam wiarę wiedźm w wyższość duszków od nich (wiedźm) w posługiwaniu się magią i leczniczymi mocami.

"1431 rok. Joan of Arc. Niedaleko Domremy jest pewne drzewo zwane Drzewem Panien [Arbor Dominarum], przez innych zwane też Drzewem Duszków, Arbor Fatalium, po gallijsku "des Faées"], przy którym to rosną krzaki [które uleczyły kilka osób]. To wielkie drzewo, buk [fagus], rozkwitający w maju ["unde venit mayum", gallijskie "le beau may"]. Należy ono do Seigneur Pierre de Bourlemont. Stary człowiek, nie będący jej krewnym, mówił że pewna czarodziejska dama nawiedza to miejsce [conversabantur]. Słyszał on od swej matki chrzestnej, Jeanne, żony burmistrza, która opowiedziała mu że widziano tutaj czarodziejską kobietę. Ona sama nigdy nie widział duszków przy drzewie o którym mówiła. Joan robiła girlandy na drzewie, wraz z innymi dziewczętami, ku czci Błogosławionej Marii z Domremy. Gdy wraz z innym dzieckiem wieszała owe girlandy, to czasami one pozostawały na drzewie, a czasami ulatywały w siną dal. 'Tańczyła tutaj wraz z innym dziećmi, i to nie tylko jak była dzieckiem. W miejscu owym większość czasu śpiewała niźli tylko tańczyła. Usłyszała tutaj jak szeptano 'Jeanne otrzymała swe zadanie pod Drzewem Czarodziejskich Panien'.' Święci [św. Katarzyna i św. Małgorzata] przybyli do niej i ukazali się pod gałęziami drzewa Duszków, lecz ona nie była w stanie powiedzieć czy owi święci nie przyszli do samego drzewa. Krzewy mandragory unikały rośnięcia pod samym Drzewem, lecz wiedziała że w okolicy Czarodziejskiego drzewa rośnie jedna mandragora.

Ma matka, która widziała czarodziejskie panny, cieszyła się opinią dobrej kobiety, nie zaś wróżbiarki czy czarownicy. Odmawiała odpowiedzi na pytanie czy duszki są diabelskimi duchami. Nie zakładała wianuszków na Czarodziejskie Drzewo uszanowywując tym samym św. Katarzynę i św. Małgorzatę. Nigdy nie czyniła tam niczego, lub też nie słyszała o tych którzy fruwają w powietrzu wraz z duszkami [gallijskie "en l'erre avec les faées"]. Słyszała że podobno ukazują się tam w czwartki, lecz postrzegała to jako wiedźmiarstwo."
strona 1 | 2


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©