Portal MrooczlandiaReklama charytatywna:
Stowarzyszenie Empatia

[ Magia ] : [ Publikacje ] : [ Kult Wiedźm w Zachodniej Europie ]

Wprowadzenie

Świadectwa które przytoczę jako pierwsze, pochodzą z współczesnych źródeł, są to bowiem sądowe zapiski rozpraw, broszury poświęcone poszczególnym postaciom wiedźm, i prace Inkwizycji oraz innych pisarzy. Pominęłam opinie autorów, i skupiłam się wyłącznie na przekazywanych przez nich faktach, wyłączywszy jednak z nich opowieści o duchach i innych zjawiskach okultystycznych które to wprawiały w zakłopotanie kronikarzy i komentatorów.
Prócz tego, z powodów wymienionych poniżej, opuściłam wszystkie odwoływania się do uroków i czarów jakie wykonywała samodzielnie jedna wiedźma, i ograniczyłam się do świadectw i zeznań które ukazują wierzenia, organizację, rytuały tego - niezbadanego do dzisiejszego dnia - kultu.

W celu uporządkowania podłoża badawczego, dokonałam ostrego rozgraniczenia pomiędzy Praktykami Wiedźmiarskimi a Rytuałami odprawianymi w Wiedźmiarstwie. Pod Praktykami Wiedźmiarskimi zebrałam wszystkie uroki oraz czary, zarówno te używane przez rzekome wiedźmy lub rzekomych chrześcjan, niezależnie od tego, czy miały one czynić dobro czy zło, zabijać czy leczyć. Owe uroki i czary są często rzeczą wspólną dla każdego narodu i kraju, i są dokonywane zarówno przez kapłanów jak i zwykłych ludzi w każdej religii. Stanowią one część wspólnego dziedzictwa ludzkiej rasy i dlatego też nie posiadają praktycznej wartości w badaniach nad poszczególnym, konkretnym kultem.

Rytuały odprawiane w Wiedźmiarstwie - lub też jak proponuję je nazwać - kulcie Dianicznym - obejmują wierzenia religijne oraz rytuały grupy ludzi, znanych w późnym średniowieczu jako "Wiedźmy". Dowody świadczą o tym, iż ów ukryty przed chrześcjanami kult praktykowany przez wiele rodzajów społeczności, przeważniej jednak był ignorowany przez większość lub też jego wyznawcy żyli w mniej zaludnionych częściach kraju.

Może to stanowić trop wiodący nas do czasów przed-chrześcjańskich i przybliżyć nam starożytną religię jaka panowała w Zachodniej Europie. Bóstwo, antropomorficzne lub teriomorficzne był czczone poprzez ściśle określone rytuały; organizacja kultu była bardzo wysoko rozwinięta; a dokonywane rytuały były bardzo podobne do innych dokonywanych w starożytności rytuałów.

Daty głównych świąt religijnych wskazują na to, iż owa religia należała do ludu który nie osiągnął etapu cywilizacyjnego związanego z rolnictwem; a dowody i świadectwa wskazują na to iż ulegał różnorakim wpływom, prawdopodobnie przy udziale ludzi którzy wnosili do niego swe własne wierzenia.
Nie będę próbowała rozplątać owych rozmaitych wierzeń; zadowolę się raczej wyraźnym ukazaniem tej religii jako posiadającej konkretne wierzeń, rytuały oraz organizację zbudowaną w równie wysokim stopniu, jak każda inna religia na świecie.

4 | strona 5 | 6


Powrót do "Kult Wiedźm w Zachodniej Europie"Reklama charytatywna:
Pajacyk.pl
ميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©