Portal Mrooczlandia

[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Magia: Kurs Magi Zachodnio-Europejskiej ]

Magia: Kurs Magi Zachodnio-Europejskiej

Lekcja IX: Projekcja Astralna

Projekcja astralna (OOBE, skrót od angielskiego terminu "Out Of the Body Experience" oznaczającego "doświadczenia pozacielesności") jest popularnym tematem literatury okultystycznej; polega ona ona na podróżowaniu aby zobaczyć inne światy i miejsca w czasie gdy ciało fizyczne śpi lub jest wprowadzone w stan podekscytowania. Projekcje astralne nie są niebezpieczne. Są tak samo bezpieczne jak zwykły sen. Większość snów jest prawdopodobnie, mimo wszystko, nieświadomymi projekcjami astralnymi. Chociaż na dany temat napisano już wiele książek, to projekcje astralne są trudne do wykonania dla wielu ludzi. Główną przeszkodą jest skłonność do zapominania świadomości snu po przebudzeniu się. Stąd też, owocne praktykowanie projekcji astralnych wymaga pracy.

Współczesna psychologia obala idę prawdziwego OOBE (mówiącą że duch tymczasowo opuszcza ciało fizyczne). Niemniej owa idea jest bardzo stara. Tybetańczycy posiadają cały system jogi (joga snu) opierający się na projekcji astralnej. Mamy tutaj ważne podejrzenie: jesteś wciągany w OOBE (przynajmniej do pewnego stopnia) kiedy tylko śnisz. Tym co odróżnia ten rodzaj OOBE od pełnego OOBE jest twoja niepełna świadomość podczas tego doświadczenia i późniejsze słabe przypominanie go sobie. Wielu ludzi zapomina całkowicie większość swych snów. Nauczenie się projekcji astralnych wymaga pewnego rodzaju wewnętrznej czystości umysłu i czujności.

Sny są bramą do podświadomości która może być używana do wglądu w psychologię i duchowość danej osoby, a czasami do daru prekognicji. Na zawartość snów wpływają zewnętrzne dźwięki i doznania. Na przykład, głośny zewnętrzny szum (taki jak np. pociąg) może się pojawić także w twym śnie (jeśli cię oczywiście nie obudzi !). Na sny wywierają wpływ także zdarzenia z poprzedniego dnia, twój nastrój i twoja sugestia. Każdy zazwyczaj śni 4-5 razy w ciągu nocy (każdy sen trwa około 2 godzin). Najdłuższy sen pojawia się nad ranem. Każdy śni. Jesteś bardziej zdolny do przypomnienia sobie szczegółów swego snu tuż po przebudzeniu się. Prowadząc dziennik snów poprawisz sobie umiejętność przypominania snów.

Przygotuj sobie jakiś sprzęt do pisania lub dyktafon i jako narzędzia przeznaczone do utrwalania zapisów swych snów przygotuj je w okolicy swego łóżka, prócz tego światło w sypialni nie powinno być zbyt jaskrawe. Zasugeruj sobie kilka razy zanim pójdziesz spać: "Obudzę się wiedząc jaki miałem sen". Następnie, kiedy się obudzisz, zanotuj spokojnie to co pamiętasz (czasami po prostu daj się ponieść idei z swego snu która powoli zanika). Pamiętaj aby pierw zanotować sen, a następnie później dodawać do zapisu tak wiele szczegółów uzupełniających, ile tylko zdołasz. Następnego dnia sprawdź obiektywność faktów i rozszerz zapis jeśli potrafisz (przypominając sobie "co zdarzyło się przedtem"). Od kiedy zaczniesz przypominać sobie swe sny w ten sposób, to stanie się łatwiejsze do wykonania. (Jeśli doznajesz niepowodzenia w stosowaniu tej metody i naprawdę pragniesz przypomnieć sobie swe sny, możesz poprosić kogoś aby siedział przy tobie przez całą noc z włączonym lekko przygaszonym światłem. Następnie kiedy owa osoba zobaczy że twoje oczy się poruszają do przodu i w tył - nagłe ruchy oczu, są oznaką śnienia - może cię obudzić i poprosić o opisanie twego snu.)


Rodzaje projekcji astralnej

Projekcje astralne można podzielić na trzy główne rodzaje: projekcja umysłowa, projekcja astralna (właściwa) i projekcja eteryczna. Twoje doświadczenia OOBE mogą zmieniać się pomiędzy nimi. Projekcja umysłowa jest tak naprawdę jasnowidzeniem ("zdalnym postrzeganiem") i "podróżowaniem w swym umyśle". Wyobrażenia odgrywają w niej kluczową rolę. Doświadczenie projekcji umysłowej nie jest szczególnie żywe i wyraziste, a ty jesteś w niej bardziej jako obserwator niż jako uczestnik. Jednakże, projekcja umysłowa jest ważną "ścieżką" prowadzącą do właściwej projekcji umysłowej.

Podczas projekcji umysłowej i projekcji astralnej jesteś zdolny do wędrowania poprzez stałe przedmioty, lecz nie jesteś w stanie bezpośrednio na nie oddziaływać, lub je poruszać (jeśli należą one do świata fizycznego). Nie jest to prawdą podczas projekcji eterycznej. Może być trudne do określenia to czy jest to tylko oczekiwaniami podświadomości, czy też prawdziwą projekcją eteryczną - która w teorii oznacza że część twego fizycznego ciała jest przenoszona wraz z twą projekcją (eteryczna lub żywotna powłoka). Projekcje eteryczne są zazwyczaj podróżowaniem po najbliższym świecie fizycznym. Istnieje kilka zgłoszonych przypadków (bardzo, bardzo rzadkie sprawy) w których całe fizyczne ciało jest przenoszone do innego miejsca (teleportacja) lub przypadki w których fizyczne ciało istnieje i działa w dwóch różnych miejscach na raz (bilokacja) !

Niemniej jednak, naszym głównym tematem zainteresowań jest właściwa projekcja astralna i projekcja umysłowa jako jej niższy stopień. Projekcja astralna i umysłowa nie jest ograniczona tylko do świata fizycznego. Podróżowanie w królestwach umysłowych i astralnych jest możliwe do osiągnięcia i często chętnie dokonywane. Zarówno projekcje astralne jak i umysłowe nie są ograniczone tylko do ziemi (możesz się nawet udać na księżyc i planety).


Stany świadomości

Elektryczna aktywność mózgu została zaobserwowana za pomocą sprzętu EEG (elektroencefalografu), sygnały są mierzone na czaszce przez elektrody, następnie fitrowane i wzmacniane, po czym wysyłane do rejestratora graficznego. Aktywność mózgu została, podzielona pod kątem tworzenia określonych zakresów odpowiadających pewnym podstawowym stanom świadomości i wskazywana za pomocą jednotek "Hz" (Hertz, lub cykl / wibracja na sekundę):
stan delta - 0.2 do 3.5 Hz (głęboki sen, stan transu),
stan theta - 3.5 do 7.5 Hz (dzienna drzemka, zapamiętywanie),
stan alfha - 7.5 do 13 Hz (spokój, podwyższona świadomość, medytacja),
stan beta - 13 do 28 Hz (napięcia, stres, "codzienna" świadomość).

Jak możesz dostrzec, pewne rodzaje fizycznego odprężenia mogą być postrzegane jako stan właściwy dla świadomości alfa, theta i delta. Owe stany są tak naprawdę uzyskiwane poprzez głębokie oddychanie, hipnozę i inne techniki relaksacyjne. OOBE zachodzi podczas owych stanów świadomości i prawdopodobnie najważniejszym z stanów dla uzyskiwania OOBE jest stan delta. Problemem jest tak naprawdę, jak już powiedzieliśmy, uzyskanie świadomości umysłu i czujności podczas doświadczania owych odmiennych stanów świadomości. Ochotnicy którzy w ramach eksperymentów zgodzili się przyłączyć do EEG nie wykazywali żadnych wyraźnych zmian w przechodzeniu z stanu senności w sen, jest to bardzo stopniowe.

Na progu pomiędzy senną a przebudzoną świadomością jest stan senności znany jako stan hipnogenny. OOBE zdaje się występować podczas owe stanu, lub być jego odmianą. Poprzez ostrożne kontrolowanie stanu hipnogennego (nie wychodzenie poza ów stan) możliwe jest bezpośrednie uzyskanie OOBE.

Podstawowe techniki

Większość metod projekcji astralnej jest metodami stwarzającymi dogodne do niej warunki. Zawierają się w nich niektóre formy transu lub odmiennych stanów świadomości. Nikt nie może dokonać projekcji świadomie jeśli jest w pełni czujny (niektórzy mogą myśleć że to potrafią). Mimo że istnieje wiele technik używanych do wytworzenia projekcji astralnej, to zazwyczaj składają się z dziewięciu głównych rodzajów. Wszystkie one pokrywają się z sobą.

1) Dieta - Pewne praktyki żywieniowe mogą pomóc w OOBE, szczególnie na początku. Zaliczają się do nich głodówki, wegetarianizm i ogólnie mówiąc, jedzenie "lekkiego" jedzenia jak już to omówiliśmy w poprzedniej lekcji. Za szczególnie pomocne uważane są marchewka i surowe jajka, lecz trzeba unikać wszelakich orzechów. Trzeba także wystrzegać się przejadania. Tuż przed próbą OOBE nie można jeść żadnego jedzenie. Jeśli zamierzasz praktykować OOBE podczas snu, na przykład, przez 2 do 4 godzin przed snem niczego nie jedz i niczego (prócz wody) nie pij. Ogólnie mówiąc, możemy dostrzec tutaj ograniczenia jadłospisu tego samego rodzaju jaki zaleca się praktykantom kundalini-joga.

2) Stopniowe odprężanie mięśni - Jest to jedna z podstawowych metod używanych w hipnozie i samo-hipnozie. Fizyczne odprężenie może pomagać w osiąganiu koniecznego stanu transu. Techniki owe polegają na rozpoczynaniu odprężania mięści od palców nóg i rąk, następnie odprężaniu mięśni ramion i ud, stopniowo w górę ciała aż zostanie odprężone całe ciało.

3) Joga i oddychanie - Joga, mantra i ćwiczenia oddechowe pomagają w podobny sposób pomagają osiągnąć fizyczne odprężenie. Praktykowanie kundalini-joga jest szczególnie istotne, ponieważ owa technika jest związana z innymi stanami świadomości. Tak naprawdę, przebudzenie kundalini wymaga stanu świadomości podobnego do OOBE.

4) Wyobrażenia (Wizualizacja) - Ta technika zawiera rodzaj rozszerzonego jasnowidzenia lub wyobrażania sobie obrazu odległych krajobrazów. Jeśli możesz doświadczyć obecności w owych odległych miejsca, to będzie ci o wiele łatwiej. Mimo że ta technika jest tak naprawdę w swej istocie, projekcją umysłową, to możliwe jest pogłębienie projekcji umysłowej do tego stopnia, że przejdzie ona w projekcję astralną dzięki (odgadliście !) wyobrażaniu sobie tego. Crowley nauczał podobnej techniki:
a) wyobraź sobie zamknięte drzwi na pustej ścianie,
b) wyobraź sobie symbol używany do medytacji, umieszczony na drzwiach,
c) wyobraź sobie otwieranie się drzwi, i siebie samego przechodzącego poprzez owe drzwi.


J.H. Brennan także opisał podobną technikę, w której drzwi mają kształt i kolory podobne do Tattw, lub też, wyobrażane są wybrane karty Tarota i adept wyobraża sobie wejście w ich głąb.

5) Motywy przewodnie - Pod wieloma względami technika ta jest podobna do wyobrażeń. W odróżnieniu jednak od wyobrażeń, występuje w niej przewodnik (lub być może głos na taśmie) oddziaływujący na ciebie za pomocą opisów. Tak jak w przypadku wyobrażeń, jest to bardziej projekcja umysłowa aniżeli projekcja astralna.

6) Świetliste Ciało - stara technika Zakonu Złotego Brzasku. Wyobraź sobie kopię (lustrzane odbicie) siebie stojące przodem do ciebie. Następnie przenieś swą świadomość i swe odczuwanie do kopii ("świetlistego ciała").

7) Silne chęci - Tego rodzaju techniki są podobne do Twórczych Wyobrażeń dokonywanych w czasie obecnym. Ty sam wyrażasz swą silną chęć dokonania projekcji poprzez swą wolę mocy kiedy wyobrażasz jak sam dokonujesz projekcji.

8) Techniki Monroe - Jest to zbiór kroków które opracował Robert Monroe:
a) odpręż ciało,
b) wejdź w stan hipnogenny,
c) pogłęb ów stan,
d) rozwiń odczuwanie "wibrowania",
e) oddziel się od ciała.
Instytut Monroe stworzył pewne kasety magnetofonowe które podobne pomagają w owej technice.

9) Kontrola Snu - jest to jedna z najważniejszych technik. Polega ona na wyczuwaniu tego kiedy śnisz. Istnieje kilka sposobów aby to zrobić. Oliver Fox poleca wyszukiwanie sprzeczności w śnie aby uświadomić sobie że śnisz. Pewien adept okultyzmu jakiego znam wyobrażał sobie białego konia który wiózł go wszędzie tam, gdzie on zapragnął się udać. Po pewnym czasie, kiedy ów koń pojawiał się w jego snach był on repliką konia z wyobrażeń, i dzięki temu owa osoba wiedziała że śni / dokonuje projekcji. Don Juan (don Juan Matus) powiedział dla Castaneda (Carlos'a Castaneda) aby spojrzał na swe dłonie kiedy śni. Można nawet używać Tarota i Kabały jako sygnałów świadczących o tym że śnimy. Inną metodą jest przemawianie do samego siebie każdej nocy kiedy kładzie się spać "potrafię latać", a następnie kiedy zacznie się latać, tym samym można być pewnym że śnimy. Od chwili kiedy wiesz że śnisz, możesz kontrolować swój sen / OOBE i udawać się gdziekolwiek tylko chcesz. Powtarzające się czynności także w podobny sposób oddziaływują na twe sny. Na przykład, jeśli jesteś podróżujesz samochodem i spędzasz większość czasu za kierownicą, prawdopodobnie będziesz śnił o jeździe samochodem. Możesz wpływać na siebie tak że będziesz wyczuwał kiedy będziesz śnił o wykonywaniu powtarzających się wielokrotnie czynnościach (na przykład chodzenie po pokoju lub określony magiczny rytuał). Później, kiedy zaczniesz o tym śnić, będziesz wiedział że śnisz.

Mimo iż wszystkie owe techniki mogą się wydawać proste, to wymagają one wysiłku. Ogólnie nie ma problemu z nauczeniem się projekcji astralnych. Świat astralny jest "krainą duchów" do którego przechodzi się po śmierci. Czasami możliwe w nim odwiedzanie zmarłych lub też możesz zostać przywoływany aby pocieszyć i towarzyszyć tym którzy świeżo co do niego przeszli (zmarli) lub przez tych którzy świadomie projektowali się niego po raz pierwszy. W świecie astralnym istnieje wiele duchów, żywiolaków i zjaw. Mag będzie się czuł wygodnie i przyjemnie w owym świecie. Tybetańskie wierzenia mówią że dzięki uzyskaniu sprawności w technikach OOBE, nie będziesz już dłużej potrzebował reinkarnować się po śmierci. Świat astralny jest niesłychanie zmienny i zależny od twych myśli. Możesz kontrolować swe ruchy w świecie astralnym i jeśli widzisz że zmierzasz gdzieś niezależnie od twej woli, mimowolnie ("astralne prądy") to prawdopodobnie twoja prawdziwa wola sprawia że tam zmierzasz. Możesz także doświadczyć zwiększenia swych magicznych zdolności w czasie kiedy przebywasz w świecie astralnym.


Pytania Kontrolne:
1) Jaki jest związek pomiędzy projekcją astralną i snami ?
2) Czym jest projekcja umysłowa ?
3) Wymień dziewięć podstawowych technik projekcji astralnej.

Lekcja VIII: Uzdrawianie i Oczyszczanie (Wypędzanie) | Lekcja IX: Projekcja Astralna | Lekcja X: Kabała


Powrót do Magia: Kurs Magii Zachodnio-Europejskiejميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©