Portal Mrooczlandia

[ Magia ] - [ Publikacje ] - [ Magia: Kurs Magi Zachodnio-Europejskiej ]

Magia: Kurs Magi Zachodnio-Europejskiej

Lekcja II: Subiektywność Doświadczenia

"Wszechświat jest projekcją nas samych, zobrazowaniem niemożliwości jako naszych twarzy w lustrze... Nie możemy stwierdzić żadnej cechy w jakimkolwiek przedmiocie jako będącym niezależnym od naszych organów zmysłu i badawczych, lub jako istniejącym samodzielnie w tym co wydaje się być nami. Tak samo też nie możemy zakładać że to co dostrzegamy jest czymś więcej niż poszczególnym objawem tego co to powoduje."
( Aleister Crowley "Magia")

Twoje postrzeganie fizycznego świata i twego miejsca w nim jest oparte głównie o fizyczne zmysły (słuch, wzrok, zapach, dotyk, smak). Owe pięć zmysłów ciągle wysyła informacje do umysłu, a następnie mózg wybiera niektóre odbierane sygnały oraz interpretuje je. Jeśli nie potrafiłbyś tego czynić, to twoje zmysły mogłyby zapanować nad tobą i zmysły mogłyby stracić swe znaczenie.

Wybieranie i interpretowanie sygnałów zmysłowych jest w rzeczy samej automatyczne, jedną na głównych funkcji podświadomego umysłu. Program lub mapa wedle której podąża podświadomość jako jej punkty odniesienia jest zwany "modelem". Model jest podświadomą umysłową fotografią ukazującą sposób w jaki wierzysz że wygląda świat (tj. systemem postrzegania świata, mentalność, egregor lub system wierzeniowy). Został on stworzony od twych najmłodszych lat na bazie twej religi i podłoża kulturowego przez kontakt z rodziną i innymi. Zawiera on twe doświadczenia, postawy, i nawyki. Niezależnie od tego czy uświadamiasz to sobie, czy też nie, większość z twych zachowań, myśli, uczuć i nawyków jest uwarunkowana w oparciu o ten model, nawet osobowość. Model jest jednym z głównych programów umysłu. Zmiany w zachowaniu zazwyczaj wymagają zmiany modelu. Owe ograniczenia wbudowany w nasz sposób myślenia sprawiają że postrzegamy w sposób subiektywny. To dlatego Indyjska filozofia postrzega świat jako złudzenie (Maya), sam świat nie jest złudzeniem, mimo że nasz punkt widzenia i postrzegania go (w subiektywny sposób) jest takowym złudzeniem.

Stąd też wszyscy jesteśmy uwarunkowani przez doświadczenia. Prócz naszego postrzegania, nasze doświadczenia są pierw uwarunkowywane i ograniczane przez model. Nasze postrzeganie i doświadczenia mają zwyczaj odpowiadać temu czego się spodziewamy. Dążymy do złego zrozumienia lub ignorowania rzeczy które nie odpowiadają naszym założonym z góry założeniom ich dotyczących. To działanie jest automatyczne.


Prawdziwa Wola

Rezygnacja z demonstrowania jak to jest tutaj, prowadzi do wielu różnych wersji "prawdy". Czyjś poszczególny pogląd jest niemal przypadkowy. Mimo że liczne religie, filozofie i systemy okultystyczne obfitują w różne modele, to nie zaprzeczają jednemu i innym tak bardzo jak może się to wydawać. Rzadziej opisują tą samą rzeczywistość (wszechświat) postrzegany z różnych perspektyw. Stąd też może nie być żadnej ostatecznej prawdy w świecie fizycznym. Możemy tylko opierać nasze czyny na przypuszczeniach i zgodności. Wszystkie doświadczenia są subiektywne. Lubię myśleć o wszechświecie jako czymś nieopisywalnym, być może czterowymiarowym "czymś". Kiedy staramy się dodać do naszej trójwymiarowej bazy danych jakieś zmiany i widzimy tylko wygląd wielkiego obrazu. Tak jak fotografia może nam tylko pokazać płaskie "przedstawienie" wielkich przedmiotów, to też możemy tylko próbować opisać królestwo duchowe używając fizycznych określeń.

Mimo to, w każdym z nas jest oddzielna rzeczywistość, którą często ignorujemy zanim ją dostrzeżemy. Ta wewnętrzna jaźń jest w magii zwana "prawdziwą wolą". Prawdziwa wola jest środkiem świadomości i tożsamości. To "prawdziwy ty". Wszystko inne jest graniczące lub łączące go z zewnętrzym (złudniczym) światem. Od kiedy owe pogranicze jest oparte na naszym modelu, to ono uwarunkowane i może czasami produkować fałszywe informacje. "Czyń swą wolę" (Crowley) jest aksjomatem magii, ponieważ prawdziwa wola wyraża dokładnie nasze potrzeby. I to co naprawdę potrzebujemy ("w naszej głębi") staramy się automatycznie zdobyć. Nie jest to zawsze w naszym najlepszym interesie, ponieważ prawdziwa wola może się opierać (być oszukiwana) na złudzeniach, i wtedy możemy pragnąć i zdobyć to co nie jest dla nas ostatecznie dobre. (Karma uderza ponownie ! ) Zadaniem maga jest więc przebudzenie swej świadomości prawdziwej woli, aby uwolnić się od uwarunkowań, i stąd też przekroczyć złudzenia (Maya). ("Ma wola, wolna od uwarunkowań jest magiczna" - Spare).

Szczęście to bycie szczęśliwym

Nie ma żadnego wielkiego sekretu w zmianie zachowania lub nawyków. To raczej sprawa determinacji. Wymaga to żebyś ignorował "oddziaływanie" modelu kiedy będziesz dążył do zmiany w sobie samym. Model jest, jednakże, zbiorem "nawyków", tak więc niektóre z nich muszą zostać zapomniane w celu zajścia trwałych zmian. Istnieją dwa sposoby aby to uczynić: bezpośredni, poprzez moc i samą świadomość - obserwując i działając w niezależny lub odmienny sposób, i pośredni - poprzez uwarunkowania takie jak przeświadczenie (które wyjaśnię później), samo-hipnoza i magia. Medytacja także może pomóc, poprzez odprężenie pomagające się pozbyć napięć i konfliktów.

Emocje pozwalają na fizyczne wyrażanie się: uśmiechnij się i działaj szczęśliwie a ty poczujesz się i będziesz szcześliwy. Tak samo jest naprawdę z innymi emocjami. Ponadto, emocje mogą być właściwie używane (lub programowane) aby zastępowały inne emocje. Używając tej techniki, mag jest czymś podobnym do aktora w tym że uczy się jak sterować świadomie zgodnie z swą wolą emocjami. Zauważ że nie jest to "oszukiwanie", mag prawdopodobnie jest w bliższym kontakcie z swymi prawdziwymi uczuciami niż większość ludzi. Dlatego też mówimy że szczęśliwość to bycie szczęśliwym.


Systemy Magii

Magia zawsze obejmowała samo-hipnozę. Niemniej, może ona być czymś więcej. Dla jednej rzeczy, istnieją obiektywne siły je zawierające (lub wydające się być takowymi). Bóstwa, duchy i kosmiczna moc mogą posiadać niezależne istnienie. Podobnie powtarzające się fizyczne ruchy czasami zawarte w rytuałach mogą same w sobie tworzyć siłę PK. Z drugiej zaś strony, można to argumentować tym iż wszystko to jest subiektywne dla maga, lub że bóstwa i duchy są niczym więcej niż tylko archetypami lub kosmicznymi wzorcami które to mag ożywia swą własną witalnością. Możliwe że wszystkie efekty magiczne mogą być wytwarzane poprzez samą hipnozę. Lecz owe efekty są naprawdę rzeczywiste.

Wielka złożoność nie jest konieczna w magii. Chociaż podstawami magii jest średniowieczy system symbolizmu (w współczesnym kontekście), to w magii może działać także dowolny system kosmologiczny od Kabały do Gwiezdnych Wojen. Zazwyczaj używamy średniowiecznego systemu w magii ponieważ jest on wygodny i tradycyjny, a także dlatego, ponieważ wydaje się on wypełniać dobrze nasze procesy myślenia. Tradycyjne symbole mają większe oddziaływanie emocjonalne na magach niż współczesne symbole, ponieważ są oni bardziej zaznajomieni z symbolami tradycyjnymi. To co naprawdę jest ważne to to że model maga jest zrozumiały i programowalny i dlatego też ów modelem jest zgodny z systemem kosmologicznym.


Pytania kontrolne:

1) Porównaj subiektywizm do obiektywizmu.
2) Czym jest "model" ?
3) Wyjaśnij jakie jest zadanie maga.

Lekcja I: Dlaczego magia | Lekcja II: Subiektywność Doświadczenia | Lekcja III: Cztery Światy


Powrót do Magia: Kurs Magii Zachodnio-Europejskiejميترا / मित्र / Ми́тра / Mitra
Mitra Taus Melek

Misja | Polityka Prywatności | | Kontakt | Zgłoś Błąd | Pióropusz.Net | Magical-Resources.Net
Internationale: Российская Федерация | English language | Deutsche Sprache | China | Lingvo Internacia


Portal Mrooczlandia www.Mrooczlandia.com
Wszelkie prawa zastrzeżone ©